burevestnik.bg - Мобилна версия


Оптимизация на информационната система свалила разходите за лекарства в „Пирогов“ с 10%

Оптимизация на информационната система свалила разходите за лекарства в „Пирогов“ с 10%

„За период от четири месеца – от въвеждането на системата миналата година до включително януари месец, резултати показват, че разходите за медикаменти са спаднали с 10%. Тенденцията е да се използват по-малко медикаменти и по-целенасочено. Освен това системата позволява да се прави справка във всеки момент кой какво лечение е назначил.“

Това каза маг. фармацевт Антон Авджиев, ръководител болнична аптека „Пирогов“ по време на презентацията си в рамките на конференцията  „Висококачествено и дигитализирано е-здравеопазване в България“, която се проведе днес.

Антон Авджиев отбеляза предизвикателствата, с които се справя „Пирогов“ като различното финансиране на клиниките от НЗОК, 24-часовата обезпеченост на абсолютно всички дейности, лечението на тежки случаи, множествени травми и продължителна реанимация и недофинасирането на част от дейността.  

„На годишна база в „Пирогов“ се правят 300 000 амбулаторни прегледа, 50 000 хоспитализации на година, 1,2 млн. изследвания, 807 са болничните легла, разпределени в 70 отделения. 55% от разходите са фонд работна заплата, 20% са разходите за медикаменти и консумативи на „Пирогов“ и 25% са т.нар. други“, каза маг. фарм. Авджиев.

„Най-лесно от нашата система за контрол се повлияват разходите за медикаменти и консумативи. Контролът може да се осъществява по няколко начина – административен, рестриктивен и индикативен. Индикативният начин се определя по медицинска целесъобразност и верификация на терапевтичния отговор“, допълни той.

Авджиев описа етапите на изграждане на информационната антибиотична политика на „Пирогов“. „Първо комисията по антибиотична политика създаде правила за изписване на антибиотиците, вторият етап - Антибиотиците са разделени на три нива, които дават право на определени групи лекари да могат да ги изписват. Първо ниво може да се изписва от всеки потребител на болничната информационна система, второ ниво само от лекар  със съответен достъп, а трето – само от началник или зам. началник на клиника. С въвеждането на тези три нива, се създадоха съответните нови роли на потребителите, най-вече на лекарите и старши сестри. След това се пристъпи към реорганизация на групите медикаменти“, каза той.

По думите му системата обхваща целия път на медикаментите от болничната информационна система, минавайки през заявките, през аптечния склад, през отделенията, докато се стигне до пациента. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   YTKj

User Avatar Гост 28.02.2018 22:00:18

Друг път,оптимизираха ви се разходите за лекарства.Намаляха ви разходите, защото ви намаля пациентелата след рестриктивната политика на новото ви ръководство. Намаля ви персонала , намаля заплатата на персонала, загубихте доверието на пациентите, клети ми пироговци. Само директорът ви се охранва и става все по-корполентен и самовлюбен.Ех, Балтов , Балтов отдето минеш трева не никне.Как едно дръвче от тези дето ги пося в двора на болницата не пусна корени .

User Avatar Гост 28.02.2018 21:17:38

А тази система с колко е вдигнала заплатите на лекарите.А продавачо Авджиев.Това е важното-заплатите на лекарите,за другото ми е през оная работа.

User Avatar 3NZc 28.02.2018 20:47:17

Г-н Авджиев, позволявам си да отбележа, че потребители на антибиотиците са пациентите, а не лекарите и старшите сестри, както сте посочили. А ако мислите, че с евтините антибиотици вършите работа, сте много далеч от истината.

Още от Новини