Драстичното орязване на болнични легла в общинските и частните болници ще доведе до закриването на лечебни заведения, предупреди председателят на Управителния съвет на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев на пресконференция днес. Едва през миналата седмица, при подписването на договорите с НЗОК, станало ясно, че касата е наложила значително намаление на броя на леглата в новите договори, като най-засегнати от това са частните и общинските болници.
„По същество намаляването на леглата представлява нови лимити върху дейността на лечебните заведения. Засегнати ще бъдат не само собствениците и работещите в лечебните заведения, но и пациентите, чието право на избор се ограничава, а разходите за лечение нарастват. Общинските болници нямат алтернатива за съответния регион. Една голяма част от тях ще бъдат затворени, но дори да не ги затворят, това силно ще затрудни достъпа на населението до медицинска помощ“, каза председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Целта на въвеждането на втория лимит по дейност е да се намаляват публичните разходи за здравеопазване. „Резултатът от това може да е само един – ще се увеличат частните разходи”, каза д-р Кацаров.
В някои общински болници леглата са орязани с драстичните 51%, какъвто е случаят с тази в Севлиево. На други места орязването е с между 3 и 20 на сто, като преобладава намаляването с 20%. Над тази цифра са болниците в Златоград и Луковит, където леглата са орязани с 23%, сочат данните на организациите.
При частните болници пък най-фрапиращ е случаят със СБАЛ "Св. Лазар", където намалението е 84%. В други частни болници като "Каспела", "Пълмед" и "Вита" орязването е с между 20 и 50 на сто.
От Сдружението на общинските болници отбелязаха, че все повече се засилват териториалните диспропорции в оказваната болнична помощ, непрекъснато нараства относителният дял на хоспитализираните пациенти с по-тежки заболявания, усилва се и недостигът на кадри. "Като изключително тревожен резултат е достигането на България до лидерска позиция в света по индикатора смъртност на населението само за 4 години“, се казва в становището на Сдружението.
„Категорично не приемаме болни хора, които нямат средства за съществуване, а още по-малко за лекарства, да бъдат оставени на улицата поради целенасочени действия, наречени реформи. Не искаме да сме съучастници във всичко това, пряк резултат от което е смъртта на пациента“, пише още в позицията им.
Националното сдружение на частните болници и ЦЗПЗ са завели дело срещу Здравната карта и очакват на 28 юни Конституционният съд да се произнесе по този казус. „Освен това водим още 27 дела по различни нормативни акта на Министерството на здравеопазването“, каза пред Zdrave.net председателят на сдружението д-р Николай Болтаджиев.
„Освен това оспорваме и методиката, по която е направена Здравната карта. Тя трябва да бъде съставена от областните карти, а това не е така. Областните са представени, след това са променяни няколко пъти и накрая Здравната карта няма нищо общо с тях. Като пример мога да дам София – при съставянето на Областната карта е установено, че в София-град са нужни още 265 легла, а по влязлата в сила Здравна карта леглата са намалени с 3000. Самият факт, че областните здравни карти са преработвани, е противозаконен и съдът трябва да го отчете. Пациентите са тези, които ще заплатят негативите – с инвалидност и смърт“, каза още д-р Болтаджиев.
Иван Димитров от УС на Федерация Български пациентски форум пък заяви, че ако досега парите са следвали пациентите, оттук нататък пациентите ще следват лекарите, където и да отидат те. „Все повече хора ще се възползват от възможността за трансгранично лечение, която дава членството ни в ЕС. Тези, които обаче нямат финансова възможност, ще останат крепостни пациенти в листите на чакащите и където не успеят да дочакат за медицинска помощ, ще измират като кучета“, каза Димитров.
Коментари по темата