burevestnik.bg - Мобилна версия


Основният проблем на медицината в България е заплащането, смятат "Златни Хипократи"

Випуск 2022 на МУ-София събира пари за автоматичен дефибрилатор в Детската болница

Основният проблем на медицината в България е заплащането, смятат

Тази награда е много труд, много работа, безсънни нощи. Това казаха пред Bulgaria ON AIR Айлин Фейзулова и Жана Адиб Саад, носителките на „Златен Хипократ“ във випуск 2022 на МУ-София. „Вече съм забравила всички трудности, спомням си само удоволствието след последните изпити“, добави Айлин Фейзулова.

На въпрос дали ще продължи да се развива в България, Айлин Фейзулова заяви категорично, че ще остане в страната ни. „Това ми е мечта, въпреки многото проведени стажове в чужбина. Надявам се да специализирам в Института по ендокринология, който е един огромен научен център, защото смятам, че и научното развитие е много важно. Уважавам избора на всеки. В България има както плюсове, така и минуси, но смея да кажа, че около мен всички колеги ще останат в България и всеки малко или много намери своето бъдещо място“, каза тя.

Жана Саад сподели, че все още не е решила дали ще остане в България, тъй като нейното семейство живее в друга страна. „Имам няколко идеи, но реших първо да взема малко почивка и тогава да реша какво ще правя“, каза тя. По думите й повечето от чуждестранните студенти ще се върнат в техните държави.

Анкета сред завършващите студенти в МУ-София показва, че педиатрията е най-желаната специалност. Според Айлин Фейзулова това е така, защото работата с деца е най-трудното, но и най-хубавото нещо в медицината. „Много колеги искат да се занимават с педиатрия, защото в края на работния ден ще изпитват огромно удовлетворение. Редно да споменем всички наши преподаватели, които са невероятни и държат да сме подготвени не само за пациентите деца, но и за нашите собствени деца, защото много наши близки ще се обръщат към нас.

Не на последно място искам да споделя, че сега събираме пари за благотворителност от целия ни курс за закупуване на автоматичен дефибрилатор за педиатричната болница в София“, каза тя.

На въпрос защо обаче работата в Спешна помощ не е желана, Жана Саад коментира, че това е специалност, при която има много стрес.

„Там натоварването е огромно психически и физически, работата е денонощна. Трябва да си много отдаден и да си готов да посрещаш лошото на човешките съдби. Всеки малко или много минава през спешното по време на своето обучение“, допълни колежката й.

И д-р Фейзулова, и д-р Саад споделиха, че основният проблем на медицината в България е заплащането.

„Това е една от причините тези колеги, които искат да отидат в чужбина за специализация, да го направят. Смятат, че трудът е по-високо платен. В днешните времена, в които живеем, това не е малък въпрос, колкото и човек да не е материален. Ако се обърне повече внимание на младите специалисти, това би било много добре“, каза Айлин Фейзулова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PRnF

User Avatar чукча 17.02.2023 12:25:37

Точно! Казаха го в прав текст, а не онези витиевати фрази за кариерно развитие, среда, възможности и бла-бла... Заплащането е единствената оценката за труда, знанията, уменията и усилията, и все още друго не е измислено. С "мерси" семейство не се гледа и сметки не се плащат.

Още от Новини