burevestnik.bg - Мобилна версия


Отбелязваме Световния ден за борба с хепатита

Отбелязваме Световния ден за борба с хепатита

СЗО и националните партньори отбелязват Световния ден за борба с хепатита, за да повишат осведомеността и разбирането за вирусния хепатит и болестите, които причинява. Мотото на кампанията през 2019 година е „Инвестирайте в премахване на хепатита“, съобщават от Националния офис на Световна здравна организация  в България във връзка с днешния Световен ден за борба с хепатита.

Вирусните хепатити B и C са основни здравни предизвикателства и основни причини за рак на черния дроб. В европейския регион на СЗО се смята, че 15 милиона души живеят с хроничен хепатит В и 14 милиона с хепатит С. Повечето от тези хора не са запознати с инфекцията си и продължават да носят вируса. Следователно те са изложени на висок риск от развитие на тежко хронично чернодробно заболяване и могат неволно да предадат вируса на други хора.

Усилията за борба с вирусния хепатит трябва да се съсредоточат върху повишаване на осведомеността за болестта; подобряване на превенцията чрез насърчаване на ваксинирането, безопасен секс и безопасни практики за инжектиране; и осигуряване на равен достъп до тестване и лечение на всички, които се нуждаят от нея.

Световният ден на хепатита предоставя възможност за засилване на националните и международните усилия за справяне с хепатита, за насърчаване на действия и ангажираност от страна на индивидите, партньорите и обществото, както и за подчертаване на необходимостта от по-голям глобален отговор.

През 2015 Генералната асамблея на ООН прие Целите за устойчиво развитие, с цел 3.3, която призовава към специфични действия за борба с вирусния хепатит. Първата Глобална стратегия в здравния сектор за вирусен хепатит 2016-2021 е приета от 194 правителства на 28 май 2016. Целта й е елиминирането на вирусния хепатит като основна заплаха за общественото здраве до 2030 посредством Универсален здравен достъп и континуитет на услугите.

Елиминирането на вирусния хепатит като заплаха за общественото здраве е дефинирано като 90% намаление на броя на новите хронични инфекции на хепатит В и С и до 65% намаляване на броя на смъртните случаи до 2030 г.

По заявка от страна на държавите-членки, Регионалният офис на СЗО за Европа разви Регионален план за действие, който прилага Глобалната стратегия на регионално ниво. Той предлага регионални цели в съответствие с глобалните такива, но по-амбициозни, където е нужно – съобразявайки се с по-развитите здравните системи в много страни в региона, особено в ЕС.

Първите пет цели, изброени по-долу, се отнасят до превенцията, докато цели шест и седем се отнасят до тестване и лечение:

95% покритие с три дози HBV ваксина за кърмачета, в страни, които прилагат универсална ваксинация;

90% покритие с интервенции за предотвратяване предаването на HBV от майка на дете. Ваксинация при раждане на хепатит B или други подходи;

100% от донорството на кръвта се изследва, като се използват методи за осигуряване на качество;

50% от инжекциите, приложени с инжекционни устройства, конструирани по безопасност;

Най-малко 200 стерилни комплекта инжекционно оборудване, разпределени на човек на година за хората, които инжектират наркотици, като част от цялостния пакет от мерки за намаляване на вредите.

СЗО е влючила програмната област вирусен хепатит като един от приоритетите и в следващото Двугодишно споразумение за сътрудничество между СЗО и МЗ 2020-2021. Целите ни са повишен капацитет на България за предоставяне на ключови интервенции чрез ангажиране в политическия диалог, създаване на нормативна уредба, разпространение на стратегическа информация и предоставяне на техническа помощ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   9R3P

Още от Новини