burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Михаил Христов:

Отказите за белодробни трансплантации на българи в чужбина са заради спад на донорите

Отказите за белодробни трансплантации на българи в чужбина са заради спад на донорите

Отказите от чужди клиники за извършване на белодробни трансплантации на български граждани се обясняват от самите клиники със спада на донорите в собствените им държави. Това стана ясно от думите на директора на Изпълнителната агенция по трансплантация д-р Михаил Христов пред bTV.

„В писмата е посочено, че поради драстичния спад на донори в самите страни, към които сме се обърнали, например в Германия, не могат да извършват трансплантации на чужди граждани, не специално на българи. Болницата във Виена е отказала да поднови договора си и с Румъния; германците са отказали също с Румъния да продължат договора и т.н. Имаме откази още от 2016 г.“, обясни д-р Христов, като уточни, че последният отказ е от август тази година.

Във връзка с факта, че за да бъде пълноправен член на Евротранплант, страната ни трябва да има 10 донора на 1 млн. души население, той посочи, че у нас през годините са водени активни кампании за увеличаване на донорството, но за съжаление те не са дали необходимия резултат. „И това наистина е пречка. Представете си, че в момента имаме сключени договори с всички клиники, с които искаме. Нямаме ли донори, ние пак не можем да помогнем на тези хора“, коментира д-р Христов.

Той обясни, че към момента ИАТ работи по сключването на споразумения с трансплантационни екипи от различни страни, които едновременно да обучат наши лекари и да извършват спешни белодробни трансплантации на български граждани при нужда, било в собствената си страна, било у нас. Такива преговори се водят с трансплантолози от Турция, от Виена, от Рим, Париж и Хановер, стана ясно от думите на шефа на ИАТ. „С тях говорим за три основни дейности – обучение на наши екипи – екип за предтрансплантационни грижи и следтрансплантационни грижи. Когато подпишем с тях споразумение, ще има две възможности. Едната е нашият пациент да отиде в чужбина, другата е да дойде техният екип да оперира при нас. Това е правено в другите страни. В Румъния например от Хановер е ходил екип и миналата година са направени две такива трансплантации. Тези хора ги използваме като консултанти да си направим трансплантациите на бял дроб в България – крайната цел е това. Това са направили Гърция, Румъния, Словения, Унгария, Полша“, изреди Христов.

В момента в листата за белодробни трансплантации има 15 души, двама от които – в много тежко състояние.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #*@G

Още от Новини