burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Агресия срещу медици, липса на спешни екипи, грип

От печата: Агресия срещу медици, липса на спешни екипи, грип

Всеки, който изпълнява служебните си задължения, трябва да бъде защитен адекватно и ефективно от закона. Това посочва пред „Телеграф” председателят на УС на БЛС д-р Иван Маджаров във връзка с последните случаи на агресия срещу медици.

„Не е нормално българският лекар да се страхува да ходи на работа. Независимо че в много от спешните отделения има камери, се стига до насилие, а понякога дори се оказва, че няма достатъчно доказателства за ефективна присъда. Нужно ли е да има смъртен случай на лекар, за да вземем мерки и да разберем, че в подобни случаи трябва да прилагаме закона с цялата му строгост”, пита д-р Маджаров и посочва, че освен камери, в отделенията трябва да има и ефективна охрана.

В същото време той отново отбелязва, че при случаи на агресия законът трябва да се прилага в цялата му строгост. „Мисля, че по-важното е наказанията, които са предвидени в закона, да се прилагат бързо и да не се вземат предвид смекчаващи вината обстоятелства от рода на „аз бях изнервен, бях афектиран или бях под напрежение”. Защото това е един от големите проблеми. Взима се предвид, че съответното лице е с чисто криминално минало и е било поставено под голямо напрежение, но не се взима предвид напрежението, на което са подложени лекарите всеки ден. Така че смятам подобни оправдания за недопустими, когато има упражнена агресия над медицинско лице”, категоричен е д-р Маджаров.

Според него агресията срещу медиците оказва влияние и върху проблема с кадрите. „И не само сред лекарите. Това важи в особена сила за медицинските сестри, които така или иначе са малко, а поставени пред избора да работят и да бъдат обиждани и унижавани, много от тях изобщо се отказват от професията или заминават”, коментира той.

„Монитор” се спира на недостига на спешни екипи у нас. „Над 250 незаети места за лекари има в центровете за спешна помощ в страната и техните филиали. На практика те работят с наполовина по-малко медици, отколкото е необходимо, установи репортерска проверка на „Монитор“. От дефицита не е пощадена и столицата. „В столицата липсват хора за 66 екипа. За град с тези мащаби те трябва да бъдат 80, но сформираме между 12 и 14“, каза говорителят на ЦСМП за София - град и област Катя Сунгарска”, пише вестникът.

„32 са лекарите в центъра в Добрич, като работещите там са общо 184 човека. Те отговарят и за филиалите в Балчик, Каварна, Тервел, Шабла и Генерал Тошево. „Свободните места за доктори са 10“, поясни шефът на ЦСМП в Добрич д-р Огнян Господинов. По думите му натовареността на професията е причина за незаетите щатове”, продължава изданието и уточнява, че на много места младите лекари, постъпващи в Спешна помощ, се задържат около година и напускат заради неблагоприятните условия на труд.

Грипът и усложненията от него също са във фокуса на вниманието на вестниците. „Много случаи на тежки пневмонии след прекаран грип започнаха да приемат болници в цялата страна. Това ги принуди да поставят дори допълнителни легла”, пише „24 часа”.

„20 бяха сложени в клиниката по пневмология на пловдивската УМБАЛ „Св. Георги” и още 10 в инфекциозната. Педиатрията пък спря плановия прием на деца, защото е напълно запълнена с такива с усложнения след зимния вирус”, информира всекидневникът.

„С 9 места вече бе разширено отделението по пулмология на УМБАЛ „Пловдив”, а 15 допълнителни легла са сложени и в детското отделение на една от частните болници в града”, допълва публикацията.

И още: „Вътрешните отделения на болниците в Бургаска област също бяха оборудвани с допълнителни легла заради грипа и имат готовност да приемат пациенти, съобщиха от Регионалната здравна инспекция”.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gEes

Още от Новини