burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Болница дължи 1 млн. лв. за смет, имунизират срещу морбили, 34 000 лв. за ЦФЛД

„Полицията издирва още един заподозрян за изнудване на възрастни хора в хосписа в Елин Пелин. Той бил близък на директорката на дома д-р Йорданка Неферова”, пише днес „24 часа”, като припомня: „Униформени и прокурори от спецзвеното „Антикорупция” атакуваха хосписа миналия понеделник. До акцията се стигнало, след като на 3 април 75-годишният Димитър Чешмеджиев подал сигнал на тел. 112, че го държат насила в дома. Той твърдял, че го карат да подписва документи, за които не знаел какви са. Мъжът се оплакал, че бил упоен с диазепам, за да прехвърли на фирмата, която стопанисва хосписа, апартамент с гараж и магазин в Поморие”.

Вестникът разказва още: „Полицаите арестували управителя на дома Бойко Стоянов и полицая от 9-о РПУ Бисер Докторов. В петък районният съд в Елин Пелин ги остави в ареста. Те са обвинени, че са държали възрастния човек в дома насила. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред окръжния съд в София.”

Според „Телеграф” пък издирваният мъж е син на собственичката на дома. „МВР издирва сина на докторката, собственик на хосписа в Елин Пелин, станал известен като дома на ужасите. За общодържавно издирване е обявен Божидар Неферов, потвърдиха от силовото ведомство.

Криминалисти търсят мъжа, тъй като искали да го разпитат за имотни измами с пациенти от хосписа”,  пояснява публикацията.

„Монитор” съобщава за болница, която дължи 1 млн. лв. само за такса смет. Става въпрос за университетската старозагорска болница „Проф. д-р Стоян Киркович”, научаваме от материала. „Лечебното заведение е натрупало борча през последните пет години, показва справка в отдел „Местни данъци и такси”. През 2014 г. пък заради неплатените дългове за кратко е наложен и запор на сметките на болницата”, пише изданието.

„Труд” следи развитието на ситуацията около заразата с морбили у нас. „Над 470 деца от Шуменско, които не са били имунизирани срещу морбили, вече са обхванати. Това е станало за месец след средата на март. В Шуменско на всички общопрактикуващи лекари е било разпоредено да направят преглед на имунизационния статус на пациентите си на възраст от 13 месеца до 18 г., съобщават от РЗИ. Ваксинирането ще продължи и след празниците, като се търси помощ и от здравни медиатори в районите с ромско население”, четем във вестника.

„Причина да има много необхванати е, че голяма част от децата заедно с родителите си са в чужбина. Има и нередовни с временни противопоказания. При 3% от случаите обаче медици срещат отказ от страна на родителите децата да бъдат имунизирани”, посочва ежедневникът.

„Сега” пък съобщава, че след изборите 34 300 лв. отиват в ЦФЛД. „34 300 лв. ще прехвърли Централната избирателна комисия за лечение на болни деца. Парите идват от участници в парламентарните избори на 26 март т.г., които са се представили слабо или поради една или друга причина не са се включили в състезанието”, пише изданието и припомня: „Изборният кодекс постановява, че като условие за участие във вота партиите и коалициите трябва да внесат по 2500 лв. безлихвен депозит в БНБ. За инициативните комитети, издигащи независими кандидати, сумата е далеч по-малка - по 100 лв. Формациите, които са получили по-малко от 1% от подадените действителни гласове, губят внесените пари. Същото се случва и при независимите, ако са взели по-малко от 1/4 от районната избирателна квота. Така събраната сума по закон се превежда на Център „Фонд за лечение на деца”. Тези разпоредби важат за президентски, парламентарни и евроизбори, но не и за местния вот. На предните избори за депутати през октомври 2014 г. ЦИК преведе на фонда 38 000 лв.”

Публикацията уточнява, че сред губещите този път са 13 партии и коалиции, от които държавата взима общо 32 500 лв.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   eVmN

Още от Новини