burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Болници с ниски заплати, болници, закриващи отделения и такива, търсещи специалисти

В малките общински болници поради липса на персонал и възможност да изпълняват повече клинични пътеки, или пък изпълняват ограничен брой ниско платени пътеки, нямат финансов резултат, за да постигнат нивата на заплащане по Колективен трудов договор. Това казва днес пред „Дума” председателят на Федерацията на синдикатите в България д-р Иван Кокалов. По думите му, в тези случаи отрасловият съвет в здравеопазването дава право на съответния работодател да не увеличава заплатите до нивата, записан в КТД. „Примерно вместо с 50 лв., да ги вдигне с 10-20, а ако по-късно има по-добри резултати, да достигне изискваните нива на заплащане. Държавните и общинските болници дават отчети в МЗ и може да се види, че действително там няма тези приходи”, казва вицепрезидентът на КНСБ.

По думите му, от това са застрашени всички малки общински болници. „Персоналът напуска при тези ниски доходи. Не е тайна, че за да съществуват тези болници, често канят пенсионери или се обръщат към МЗ да бъдат сменени изискванията към тях. В противен случай много от общинските болници ще фалират”, коментира д-р Кокалов и информира, че Федерацията на синдикатите в здравеопазването чрез КНСБ предлага законодателството да се промени и общините да могат да дават пари и за дейност. „Сега като собственици те единствено могат да пренасочат пари от бюджетите си за поддръжка на сграден фонд, за апаратура, но не могат да дават пари за заплати”, припомня той.

По думите му, началната стъпка за задържане на специалистите е две минимални заплати за начинаещи сестри, акушерки и т.н., и три – за начинаещ лекар.

„Второ, апелираме с парите от нашите здравни осигуровки болниците да не формират печалба и публичният ресурс да бъде изразходван изключително за лечебна дейност и за заплащане на труда. Както говорим за минимални заплати, така да говорим и за таван на заплатите на работещите в държавни и общински болници. Защото е обществена тайна, че диференциацията в заплащането на лекарите е огромна”, казва още д-р Кокалов. Той припомня и искането на КНСБ болниците да се регистрират по специален закон, а не по търговския, но признава: „Преходът от търговския към специален закон не е лесен най-вече заради дълговете на болниците.”

Запитан как така здравната каса е завършила 2015 г. с излишък, д-р Кокалов, който е и член на Надзорния съвет на НЗОК, заявява: „За първи път чувам, че касата е завършила на плюс”, но все пак обяснява: „Но ако никой не калкулира дължимите суми към здравни фондове и каси от различни страни, може.”

„Монитор” информира за предстоящо закриване на отделения в благоевградската болница. „Очаква се да бъдат закрити очното отделение и уши, нос, гърло. Мотивът за това е, че са губещи звена и не носят приходи в здравното заведение, коментираха от директорския борд на най-голямата болница в Благоевградска област, съобщи Блиц. От ръководството са категорични, че закриването на двете отделения няма да лиши пациентите от специалисти”, пише вестникът.

Друга болница пък търси специалисти. „Общинският онкологичен диспансер в Бургас вече се сдоби с втори линеен ускорител. Той бе доставен преди броени дни и ще бъде разположен в непосредствена близост по първия. Това съобщават от общината в морския град. (…) От медицинското заведение съобщиха още, че във връзка с новата апаратура леглата в отделението по медицинска онкология ще бъдат увеличени. Шефът на онкодиспансера в Бургас д-р Христо Дечев коментира, че едновременно с осигуряването на новия ускорител ще назначат допълнително терапевти, лекари и медицински сестри срещу добро заплащане”, четем в „Труд”.

„Телеграф” пък се спира на поредно закъснение на Спешна помощ. „Линейка закъсня е повече от час за припаднал младеж в Бургас.

Случката се разиграла в бургаския жк "Изгрев" пред блок 73 в морския град.

"Прибирах се от работа в 20,30 ч, когато видях на земята млад мъж, казаха ми, че е бил там 40 минути преди аз да дойда. Имаше пяна по устата и се досетих, че може би става дума за епилепсия, затова не го докоснах", разказа Поли Чолакова пред "Флагман”. Жената веднага се опитала да се обади на спешния телефон 112. Звъняла пет пъти, но резултат нямало”, пише вестникът, без да уточнява дали това означава, че на 112 никой не е вдигнал, или е отказана линейка.

„Излязох на улицата, за да търся някой, който да ми помогне и да заведем човека в болница. Имаше толкова много хора, но всички ме поглеждаха пренебрежително и се правеха, че не ме чуват , разказва жената. Край нея случайно минал лекар и веднага се притекъл на помощ. Обадил се на свой колега, за да извика линейка. „Този лекар беше много съвестен. Линейката дойде около 21,10 ч. Биха на момчето инжекции и го откараха в болницата. Благодарение на въпросния лекар, който впоследствие разбрах, че се казва д-р Русинов и е рентгенолог, човекът е жив”, разказа Поли. От спешното обяснили, че мъжът е добре”, пише още вестникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   9xDL

Още от Новини