burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: За ареста на шефа на РЗОК в Ловеч, за разследването на болници, за присъдата на лекар

От печата: За ареста на шефа на РЗОК в Ловеч, за разследването на болници, за присъдата на лекар

„Шефът на здравната каса в Ловеч д-р Антонио Маринов бе пуснат под домашен арест от съда в понеделник. Магистратите се съобразиха с молбата на Маринов за по-лека мярка, за да можел да се грижи за болната си майка. Те взеха предвид и чистото му съдебно минало”. Това съобщава днес „24 часа” във връзка с ареста преди дни на директора на РЗОК в Ловеч.

„Според окръжната прокуратура в Ловеч той е нарушил 5 закона, като издал разрешително на частната болница „Кардиолайф” през октомври м.г. и така ощетил касата с 1 млн. лв.

Прокурор Румен Петров настоя за постоянен арест на доктора и посочи, че не е съществувала спешна необходимост от откриване на ново лечебно заведение.

Договорът с „Кардиолайф” бил в нарушение на Закона за бюджета на НЗОК за 2017 г., според който не може да се сключват договори с нови здравни заведения, които да се финансират през текущата година и които не са включени в областната здравна карта. Освен това контрактът не бил заверен от юрист и контрольор на РЗОК – Ловеч”, разказва още ежедневникът.

„Такава необходимост е имало, тъй като държавната болница вече не е можела да поема лечението на пациенти с кардиологични проблеми”, контрира адвокат Румен Константинов. Според него клиентът му, преди да подпише договора, го изпратил в Надзорния съвет, който го одобрил”, четем още във вестника.

Някои издания отразяват думите на говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова във връзка с разследването на болници. „Разследването на прокуратурата за нарушенията в болниците може да обхване министри, зам.-министри и длъжностни лица от районните здравни каси. Това обяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова в Шумен.

Тя обясни, че проверките за случаите на източване на държавни и общински болници чрез дублиране на дейността им с частни клиники ще стигнат и до министрите и техните заместници, които са дали разрешение за такава дейност”, пише „Стандарт”.

„По подобни подозрения държавното обвинение вече образува досъдебни производства за работата на болниците във Враца и Ловеч, а в момента текат проверки и в лечебни заведения в Попово, Бургас, Благоевград, Русе, Велико Търново и Кърджали. „Очакваме до края на март да приключи изцяло проверката, която е разпоредена в здравното министерство, и тогава ще имам повече информация”, посочи Арнаудова и допълни, че се очакват повече досъдебни производства, тъй като се установява, че се касае за трайна тенденция, която е продължила повече от 7 години”, допълва всекидневникът.

Друга тема в печата е условната присъда за лекар заради смърт на дете. „Лекарска грешка, довела до смъртта на дете, е наказана с 2-годишна условна присъда и 2-годишно лишаване от права да се упражнява лекарска професия. Това е окончателното решение на Върховния касационен съд, който е намалил с по половин година двете наказания, наложени от долните инстанции, съобщиха от там. Осъденият Михаил Маджунов, който е бил лекар в УНГ клиниката на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ”, е признат за виновен, че с немарливо изпълнение на лекарската си професия е причинил смъртта на 4-годишната Гергана. Момиченцето е оперирано в ИСУЛ на 8 декември, за да му бъдат извадени сливиците. Детето умира от кръвоизлив на 23 декември 2010 г.

Долните две инстанции приемат, че на 8 декември 2010 г. и на 16 декември 2010 г. като лекар Маджунов е причинил смъртта на детето. Вината му е, че на 8 декември не е изискал определяне на кръвната група преди операцията, а на 16 декември, когато при преглед е установен кръвоизлив, не е поставил адекватна диагноза, не е назначил правилно лечение и я изписал за домашно лечение. Заедно с Маджунов на първите две инстанции са осъдени и още двама лекари - Юлиян Рангачев и Иглика Станчева”, пише „Сега”.

„Тримата са осъдени да платят и 100 хил. лв. обезщетение на бащата на момиченцето. 6-месечните условни присъди на Рангачев и Станчева влизат в сила след втората инстанция, но Маджунов обжалва и така неговият казус стига до Върховния съд. Висшите магистрати потвърждават вината му, че на 16 декември е пуснал детето вкъщи въпреки кръвоизлива. Според тях с двугодишната условна присъда се постига и индивидуална, и генерална превенция”, обяснява вестникът и припомня, че месец след смъртта на момиченцето Маджунов беше дисциплинарно уволнен от ИСУЛ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Rs$5

User Avatar Истината 20.03.2018 09:39:00

От печата: "ООН: Асад започна всичко преди седем години с изтезание на деца"

Още от Новини