burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: За проблемите на спешния телефон, още за случая на починал пациент в Хасково, за агресията в обществото

От печата: За проблемите на спешния телефон, още за случая на починал пациент в Хасково, за агресията в обществото

Проблемите на спешния телефон 112 са подробно представени в днешния брой на „Труд“, който предоставя подробен материал по темата. От него научаваме, че националната система за спешни повиквания е пред катастрофа. Всеки момент тел. 112 може да спре, категорични са медици и работещи в центровете на тел. 112. Причината е, че системата е оставена без поддръжка от април 2015 г. В началото на юни МВР обяви обществена поръчка с предмет "Възстановяване на работоспособността на Национална система 112, осигуряване на техническа поддръжка и повишаване функционалността на системата с цел достъп на хората със слухови и /или говорни увреждания". На 19 юли търгът бе спрян, а вътрешният министър Валентин Радев обясни, че причината са технически нередности. Проверка на "Труд" е установила, че т.нар. "технически нередности" е грешка при пресмятането на една от оферираните цени със 140 лева. Повече от месец МВР не е обявило нова поръчка за поддръжка на системата. Ръководството на министерството вече нарушава Закона за националната система за спешни повиквания, твърди още „Труд“.  От 25 юли, според последните промени в нормативния акт, хората със слухови и говорни увреждания трябваше да могат да подават сигнали до тел. 112 с SMS. Това няма как да се случи без добавяне на специален софтуер.

Вестникът предоставя и мнението на зам.-здравния министър д-р Мирослав Ненков, според който няма никаква опасност сигналите на тел. 112 да не достигат до Спешна помощ. "Радиовръзките с линейките не са прекъснати. Срив в системата на Спешна помощ няма. Системата на спешната помощ няма нищо общо с телефон 112", увери Нейков.

„Монитор“ проследява случая с разследването на починалия мъж в МБАЛ-Хасково, като предоставя и мнението на лечебното заведение. „Внезапно и бързо развил се проблем в белите дробове е причина за смъртта на младия мъж. Лекарите са преместили пациента в реанимацията, оказани са му всички възможни грижи. Извикан е бил и лекар-консултант от Пловдив, но въпреки това Динчер Али е починал", твърдят от МБАЛ-Хасково. Според ръководството на лечебното заведение категорично няма връзка между извършената оперативна интервенция и настъпилата трагична кончина. "Не може да си в приет в болница, да ти е извършена операция и никой да не разбере, че имаш проблем в белите дробове", категорични са обаче близките на починалия млад мъж. В понеделник вечерта е била извършена аутопсия, която потвърди версията на болничните шефове, че смъртта е настъпила от белодробни проблеми. Междувременно случаят беше поет от Окръжната прокуратура в Хасково.

В днешния си брой „Стандарт“ предоставя интервю с директора на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" в Курило д-р Цветеслава Гълъбова, която коментира агресията в обществото с оглед на последните тежки криминални случаи у нас. По думите й в България това тече процес на разпад на семейната двойка, след което тя престава да бъде и родителска двойка. Д-р Гълъбова коментира и т. нар. виртуална реалност, в която живеят младите хора у нас и ролята на родителите в тази насока. „Техният живот тече във виртуалната реалност, поради което ние имаме огромното задължение, дори ако трябва да влизаме в конфликт с тийнейджърите си вкъщи, да знаем какво правят“, посочва тя. И още:
„Агресията се налага като норма на поведение. Навсякъде има агресия, за най-малкото нещо - бият лекари, бият учители. Хората приемат агресията като нещо нормално, като метод за решаване на спорове. И това за мен е големият проблем - тази свръхголяма толерантност към агресията, към агресивното поведение“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   M%F6

Още от Новини