burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Изписаха пациента с присаден бял дроб, е-здравеопазване, грип

От печата: Изписаха пациента с присаден бял дроб, е-здравеопазване, грип

Извисвянето на пациента с трансплантиран бял дроб от болница "Лозенец" е тема на някои от днешните всекидневници. „70-годишният бургазлия Мариян Горбан, който преди месец и половина получи шанс за нов живот, след като му бе трансплантиран бял дроб, е изписан от болница "Лозенец" и вече си е у дома. Мъжът е с много добри показатели и ще продължи възстановяването си вкъщи, но остава под наблюдение на лекарите, които ще се налага да посещава периодично в болницата. "Изключително благодарен съм на целия екип на болница "Лозенец" и проф. Любомир Спасов за грижите и вниманието. За мен сега животът започва отначало и нямам думи, с които да изразя признателността си към лекарския екип за този втори шанс", каза Мариян при изписването си, на което присъстваха всички лекари, участвали в белодробната трансплантация и лечението му, пише „24 часа“.

„Чувствам се наистина добре. Единствено не ми достига сънят, защото не мога да спя много, но и това ще се нормализира. За мен се грижат много добри лекари и рехабилитатори, но аз също полагам усилия, за да се възстановя по-бързо. Правя го, защото вярвам, че колкото и добри да са лекарите, няма как да ти помогнат напълно, ако поне малко човек сам не си помогне, затова и давам всичко от себе си, за да имаме този прогрес. Най-голямата благодарност обаче е за проф. Спасов и екипа му", разказа тогава той пред "24 часа". А усещането за първата глътка въздух веднага след трансплантацията Мариян описа така: "Чувствах се прероден. Оттогава усещането ми за всичко е като за нещо, което правя за първи път - начинът, по който дишам, движенията, дори всеки залък", допълва изданието.

„Сега“ съобщава, че компанията „Стемо-Гама Консулт" ще изпълнява повечето от дейностите по въвеждането на електронно здравеопазване у нас. „Това произтича от окончателно решение на Върховния административен съд от 6 декември т.г., което позволява на здравното ведомство да определи изпълнител за изграждане на електронно медицинско досие, както и за е-рецепта и е-направление. Фирмата вече сключи договор с министерството за разработване на подсистема за електронни административни услуги за 1 млн. лв. и за изграждане на информационен здравен портал за 492 хил. лв. Преди това "Стемо" получи и проекта за разработване и внедряване на национални номенклатури, здравни информационни стандарти, идентификация и др. на бъдещата национална информационна здравна система (срещу 2.3 млн. лв.). Целият проект за е-здраве е за 12 млн. лв., като все още не са обявени поръчки за всички дейности“, пише медията.

Пред „Монитор“ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заявява, че грипната епидемия у нас закъснява заради топлата есен. „У нас все още не е изолиран щам. В Португалия, Финландия и Ирландия обаче вече се наблюдава ръст на инфекцията". По думите му в момента противогрипни ваксини отново няма. "Тази година има повишен интерес, почти двойно повече се имунизират спрямо предишни години. От заявени 160 000 дози за свободния пазар и 120 000 по програмата за възрастните хора, те свършиха", поясни главният здравен инспектор. По данни на Министерството на здравеопазването до сезон 2018/2019 се ваксинираха срещу грип едва 2% от населението. Това означава, че тази есен са си сложили инжекцията не повече от 4 на сто от хората в България. Според д-р Ангел Кунчев няма краен срок за поставяне на противогрипните ваксини. Той поясни, че имунитетът се развива за три седмици. "Дори при стартирала епидемия имунизацията може да предпази - всичко зависи от времето на заразяване", каза той. Според прогнозата на доц. Ангел Кунчев се очакват повече случаи на заразени с Бризбейн и Виктория тъй като те са сравнително нови и хората нямат създаден по-силен имунитет към тях. Проф. Кантарджиев пък поясни, че на 10 000 болни от грип един може да развие мозъчно възпаление. Сред 3000 заразени при един може да се прояви мълниеносно протичане на инфекцията, което за часове да доведе до дихателна недостатъчност. Грипът настъпва с различна степен всяка година. Този епидемиологичен модел отразява променящия се характер на антигенните свойства на грипните вируси и последващото им разпространение зависи от множество фактори, включително предаване на вируса и чувствителността на населението“, уточнява всекидневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   NHUJ

Още от Новини