burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Лекарства, раков регистър, болнични проблеми

От печата: Лекарства, раков регистър, болнични проблеми

„Болниците вече ще купуват лекарства за пациенти с редки заболявания, без да провеждат обществени поръчки. Това решиха депутатите, които приеха на първо четене промени в Закона за обществените поръчки. Те бяха подкрепени от 119 депутати, 1 бе „против”, а 21 се въздържаха”, четем днес в „24 часа”.

„Става въпрос за лекарства, които са разрешени за употреба в страните от ЕС, но не се разпространяват на българския пазар. Те се прилагат предимно за лечение на редки заболявания, за които няма алтернатива в страната и при които забавянето крие риск за живота, обясни шефката на здравната комисия Даниела Дариткова от ГЕРБ. Започването на адекватна терапия при тези заболявания не търпи отлагане във времето, което прави наложително осигуряването на нужните лекарствени продукти в много кратки срокове, особено когато става въпрос за деца, а обществената поръчка забавя този процес, допълни тя. И обясни, че повечето от лекарствата по принцип са на стойност под праговете за обществени поръчки”, допълва вестникът.

И още: „Дори едно дете с рядко заболяване да има, то има право да бъде лекувано, подкрепи предложението Нигяр Джафер от ДПС. Но поиска да се намери юридически издържана форма, за да няма обвинения, че доставката на лекарства е в противоречие с публичния интерес. От БСП пък направо призоваха процедурата по доставка на тези лекарства да се даде в ръцете на здравното министерство, а не на болниците. Така ще се избегне и ценовият натиск от дистрибутора, обяви соцдепутатът Георги Михайлов”.

„Монитор” се спира на проблемите с раковия регистър у нас. „Точният брой на хората с онкологични заболявания у нас не се знае. Причината са подзаконови неуредици с Националния раков регистър. Заради това последните данни за болните и починалите са от 2013 година”, пише всекидневникът, като цитира шефката на регистъра проф. Здравка Валерианова.

„Стандартът по медицинска онкология предвижда закриването на регистъра и създаването на подобно звено към Националния център за обществено здраве и анализи. Засега той все още съществува, тъй като стандартът е обжалван в съда от пациентски организации и лекари.

По думите на проф. Здравка Валерианова без такава структура и съхранените данни от минали десетилетия е твърде трудно да се създаде държавна програма за превенция с онкологичните заболявания”, пише още изданието.

„Телеграф” отбелязва предстоящо обсъждане в здравната комисия. „Депутатите започват работа по нови правила за паралелната търговия на лекарства. Здравната парламентарна комисия днес ще разгледа промените, които предлага МЗ в закона за лекарствата. Именно чрез тях ще се въведе по-ясна регулация. Заради ниските цени на някои медикаменти те често стават обект на износ за чужбина. Това обаче води до недостиг на лекарства за българския пациент. Очаква се с промените да се въведе методика за мониторинг. Една от идеите е лекарствата да се следят в реално време, за да се прецени какви са наличните количества. При установяване на дефицит властите ще имат право да ограничават износа временно”, четем във вестника.

„Труд” пък се спира на варненската АГ-болница. „Окръжната прокуратура във Варна проверява сигнал за финансови злоупотреби в общинската АГ-болница, подаден от „Икономическа полиция”. Това обяви на сесията на местния парламент председателят му Тодор Балабанов. Повод бяха дебатите относно задълженията на здравното заведение от 203 000 лв. Част от съветниците ги сметнаха за смущаващи, други опонираха, че дългът е резултат от недофинансирането на клиничните пътеки за раждане и намалелия брой на бебетата. В крайна сметка съветът гласува местната хазна да отпусне 1,3 млн. лв. на болницата. С парите ще бъде монтиран чаканият от години външен асансьор, ще се ремонтират покрива, отделенията и ще бъде закупена нова апаратура”, съобщава ежедневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   x%Kv

Още от Новини