burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Обществени поръчки за лекарства, санаториумът в Поморие и още грип и студ

„МЗ обяви две обществени поръчки на обща стойност над 23,2 млн. лв. без ДДС. От документите става ясно, че на 29 декември 2016 г. са обявени обществените поръчки за доставка на лекарства за т.г.”, четем днес в „Дума”.

„Едната поръчка е за лекарства за лечение на български граждани, които са със заболявания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. Лекарствата за пациенти със СПИН, туберкулоза, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на опиоиди, синдром на зависимост се плащат не от НЗОК, а от бюджета на МЗ. Стойността на тази поръчка е над 21,13 млн. лв. без ДДС (25,35 млн. с ДДС). Поръчката е за 29 обособени позиции, като повечето от тях са препарати за лечение на СПИН. Офертите ще бъдат отворени на 8 февруари. Срокът за изпълнение е до 28 февруари 2018 г.”, пише изданието.

„Другата обществена поръчка е за доставка на радиоактивни продукти, радиофармацевтици, радионуклидни генератори, китове и радионуклидни прекурсори за цялата 2017 г. - общо 46 обособени позиции. Тази поръчка е за 2,06 млн. лв. без ДДС (2,48 млн. лв. с ДДС). Офертите ще бъдат отворени на 9 февруари”, допълва ежедневникът.

Някои вестници се спират на проблемите на Поморие със санаториума, който беше прехвърлен към друга болница. „Община Поморие ще обжалва пред ВАС правителствено решение от края на м.г. за прехвърляне на военния санаториум "Св. Георги" в активите на велинградската фирма "Вита" ЕООД. Според кмета Иван Алексиев така се нарушава волята на дарителя от 1932 г., когато тогавашният общински съвет дарява безвъзмездно на държавата терена за изграждане на почивна станция за военноинвалидите. Вместо това 84 г. по-късно тя променила статута на земята от публична държавна в частна държавна собственост. Опасенията на общината са, че така имотът край морето може да бъде продаден, а не да е санаториум”, информира „24 часа”.

„Въпреки че сезирах всички отговорни институции, нито една не изрази становище във връзка с решението на МС за санаториума”, заяви Алексиев. Затова се принудил да обжалва в съда правителствения акт”, допълва вестникът.

Очаквано, студът и грипът и днес занимават пресата. „Министърът на образованието в оставка Меглена Кунева би подкрепила удължаване на ваканцията в отделни области, ако се прецени и се наложи да бъде предприета подобна мярка. Коледната ваканция на учениците в цялата страна бе удължена до 6 януари и те трябва да са в класните стаи в понеделник - 9 януари. „Ръководя се от правилото минимален или нулев риск за децата, затова обявихме и грипната ваканция. Това не е драматично удължаване на прекъснатия учебен процес. Засега не виждаме нужда за удължаване на ваканцията след понеделник. Ако се прецени, в отделни области може да се наложи. Аз бих го подкрепила в интерес на децата”, каза Кунева вчера”, пише „Стандарт”.

„В същото време грипът продължава да настъпва и от вчера епидемия е обявена в Софийска и Кюстендилска области, а от днес се очаква да бъде обявена такава и в Благоевградско. Пред обявяване на епидемия са Разград и Пазарджик.

Грипна епидемия вече бе обявена в Перник, Пловдив, Хасково, Габрово, Стара Загора и Монтана”, изрежда публикацията.

„Болниците са в готовност да включат резервните генератори за електричество, осигурени са и алтернативни източници на отопление заради задаващите се ниски температури, очаквания силен снеговалеж и възможно блокиране на пътищата”, пише пък „Монитор”, като цитира информация на директора на Районната здравна инспекция София - град д-р Данчо Пенчев.

„Вчера зам. здравният министър д-р Ваньо Шарков изпрати писма до директорите на районните здравни инспекции в страната и шефовете центровете за спешна медицинска помощ да приведат дейността си за работа в тежки зимни условия, близки до тези. изисквани според плановете за работа при бедствия.

Болниците вече са в готовност за допълнителни легла, аптечните складове са заредени с лекарства и консумативи, резервоарите на линейките и санитарните автомобили също са пълни. От вчера те вече са снабдени и с вериги”, допълва вестникът.

„Голяма част от пациентите на хемодиализа са хоспитализирани, единични са случаите, които са отказали да влязат в болница с цел снегът да не осуети придвижването им до хемодиализиите центрове, каза още д-р Данчо Пенчев. Районната здравна инспекция за София - област също проверява дали болниците имам готовност да приемат повече пациенти. Имаме много добра връзка с лечебните заведения, надяваме се да няма проблеми, увериха от там”, пише още изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Aujm

Още от Новини