„24 часа“ представя промените в предложения от социалното министерство Закон за хората с увреждания. Проектът бе консултиран в продължение на месеци с организациите на хората с увреждания, майките на деца с увреждания и омбудсманът Мая Манолова. „При пожизнените телкове индивидуалната оценка ще важи за 5 години. Индивидуалните оценки ще се дават от специализиран орган към Министерския съвет, който трябва да бъде създаден от началото на 2021 г. Той ще е една от двете нови структури, които създава държавата. Нов ще е и специален съвет за инвалидите, в който свои представители ще имат омбудсманът и Комисията за защита от дискриминация. Досегашната Агенция за хората с увреждания ще продължи да работи под шапката на социалния министър, въпреки исканията на майките на деца с увреждания тя да бъде закрита. Остава да действа и Националният съвет на хората с увреждания, в който пък влизат организациите на инвалидите, които също бяха обявени за враг от протестиращите майки“, пише медията.
„Инвалидните добавки към пенсиите на над 350 хил. души ще бъдат спрени от 1 януари 2019 г. Вместо това те ще получават месечна помощ от Агенцията за социално подпомагане. Сумата на помощта ще е равна на размера на добавката. Най-малко 38,40 лв. ще е размерът на твърдото месечно подпомагане за инвалидите от следващата година. Неговият точен размер ще се променя в зависимост от линията на бедност, която определя правителството“, пише още „24 часа“.
„В 21 век болестта, позната още като дребна шарка, е обкръжила границите ни и е засегнала над 41 хил. души в Гърция, Сърбия, Румъния, Франция, Италия, Англия, Украйна, Русия, Грузия“, пише „Труд“, позовавайки се главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. По думите му основната причина за рекордния брой заболели във време, в което дребната шарка е почти изкоренена, са антиваксиналните течения, всяването на страх сред родителите, че имунизациите са опасни за здравето на децата им. В резултат на това е намаляло сериозно общото ваксинално покритие на населението в Европа. „За да е защитена една държава, това покритие трябва да обхваща 95% от хората. У нас този показател обаче варира в различните региони от 79% до 93%, като средната стойност за страната е 92%“, пише „Труд“.
Изданието подчертава, че обстановката в съседните на България държави е неспокойна и заради малария. Случаи са регистрирани по южната ни граница - в Турция и Гърция, като заразата се разпростира и в северните части на Гърция. Тя е достигнала географските ширини и на руската провинция Краснодарск, където комарите, които я разнасят, представляват сериозен проблем.
„Телеграф“ съобщава за предложение за промяна в Закона за движение по пътищата, която ще позволи на линейките на частни болници да транспортират пациенти със специален режим на движение и да нарушават правилата на пътя. „Ще дадем срок на Министерството на здравеопазването да даде списък с болници, чиито линейки да имат право да се движат със специален режим на движение. Те ще бъдат включени в регистър и ще им е позволено да нарушават правилата при спешни случаи", казва за "Телеграф" изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Бойко Рановски. Вестникът пише още, че отделно от това ще се позволи на болници да транспортират болни хора с леки коли, а не само с автобуси, както е в момента. Ще се регламентира и какво е "Пътна помощ" и ще трябва лиценз, за да се вози автомобил, който не е за ремонт на подобен тип платформа.
Коментари по темата