Обсъжданите промени в имунизационния календар, обявени вчера от Министерство на здравеопазването, намират място в днешния печат. „Намаляване на броя на приемите на ваксини срещу туберкулоза и пневмококови инфекции и реимбурсиране на ваксина по желание срещу варицела предложи Експертният консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката към министъра на здравеопазването“, пише в днешния брой „24 часа“. Намерението на епидемиолозите следва съвета на Световната здравна организация. Без риск за общественото здраве може да се намали с 1 прием ваксината срещу туберкулоза, никъде в Европа не се правят толкова дози, обясни държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
И отново по темата за ваксините, но в друга насока, ни информира „Стандарт“. Всяка година учените се изправят пред предизвикателството светкавично да създадат ваксина срещу мутацията на грипа, която през дадения сезон ще обиколи света. Това обаче може да се промени, ако специалистите от Института по микробиология при БАН успеят да доведат до успешен край разработването на т. нар. противогрипна ДНК ваксина, съобщава вестникът. Противогрипните ДНК ваксини са ново направление във вирусологията, в което се създават химерни молекули с помощта на генноинженерни манипулации, и целта е да противодействат еднакво добре на всички щамове на грипа. ДНК ваксините са много по-лесни за производство, стига да се получат добри клинични изпитания, казва директорът на Института по микробиология проф. Христо Найденски.
Под заглавие „Изчезването на българите вече е необратим процес, под 6 млн. у нас през 2040 година“ „24 часа“ отразява и мрачната демографска прогноза за населението на България. Процесът на изчезване на българите вече е необратим, пише вестникът, като цитира заключението на доклад на БАН за демографското развитие на страната до 2040 г., който в сряда бе представен пред правителството.
„Монитор“ се спира на дълговете на УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович“ и опитите за решаване на проблема. Помещения, ползвани преди години за морга и оценени на 297 000 лв., предлага потъналата с над 21 млн. лв. задължения УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" да прехвърли на община Стара Загора. Имотът е оценен на малко под 300 000 лв., като идеята е те да бъдат по този начин "изчистени" от неразплатените над 1,5 млн. лв. данък сгради и такса битови отпадъци, информира вестникът. Председателят на общинския съвет Юристът Таньо Брайков обаче определи като абсурдно и незаконосъобразно предложението и припомни, че съществуват конкретни разпоредби за подобни казуси в данъчно-процесуалния кодекс.
Коментари по темата