burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Стандарт за заплатите на медиците, трансплантации, метадоновата програма

От печата: Стандарт за заплатите на медиците, трансплантации, метадоновата програма

В почти всички всекидневници е намерила място срещата между вицепремиера Томислав Дончев, здравния министър Кирил Ананиев, вицепрезидента на КНСБ д-р Иван Кокалов и председателя на БАПЗГ Милка Василева, състояла се след вчерашния протест.

„С 200 млн. лв. да се увеличи бюджетът на болниците през 2020 г. и 3/4 от тях, или 150 млн. лв., да бъдат приоритетно насочени за увеличаване на заплатите на лекари и медицински сестри, обеща Кирил Ананиев след срещата. Тя се проведе, докато в центъра на София имаше протест на медицинските сестри и други здравни специалисти, но този път организиран от КНСБ. Протестът искаше достигане на заплащането, договорено в колективния трудов договор - 900 лв. за професионалистите по здравни грижи в общинските болници, 950 лв. за тези в университетските и 1100 -1200 лв. начална стартова заплата за лекарите. "Наш анализ през по-следните години показа, че обемът дейност е достигнал таван и тези пари ще влязат като увеличение на клиничните пътеки. Преобладаващата част от тях, поне 3/4, трябва да отидат за персонал, с които по нашите сметки ще се покрият нивата по колективния трудов договор", заяви Ананиев. От общия размер на всички средства за болнична помощ, които ще се достигнат през 2020 г., пък ще бъде заложено поне 50% да бъдат за заплати. За тази година общият бюджет на касата за болниците бе малко над 2 млрд. лв.“, пише „24 часа“.

„За първи път от догодина с рамковия договор между здравната каса и лекарския съюз на болниците ще бъде спуснат стандарт какви да са заплатите на лекари, медицински сестри и санитари. Той ще е в проценти, а не в твърди суми, стана ясно от изказване на Какво ще е съотношението, не бе уточнено. Ананиев обаче вече предложи методика за заплатите в болниците, според която съотношението трябва да е 1:1,7:2,2 съответно за санитар, медсестра и лекар. Здравното министерство ще контролира стриктно държавните и областните болници дали спазват новия стандарт за заплащането, гарантира в понеделник Ананиев. Ще бъдат направени и законови изменения за финансирането на малките общински болници, които не могат да изработят достатъчно средства чрез клинични пътеки и така да достигнат минималното заплащане по колективния трудов договор“, допълва изданието.

„Монитор“ информира, че почти всеки втори роднина е отказал близкият му, изпаднал в мозъчна смърт, да стане донор. „От общо 89 роднини и съпрузи 23-ма са били категорични, че не желаят органите и тъканите на техните покойници да спасят чужд живот. Това показват данните на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" за две години и девет месеца - от 2017 до 4 октомври 2019-та. През 2017 са попитани 43 човека, отказите са 13, което прави 33%. За 2018 - проведените интервюта с близки са 29, като 7 са отказите, което е 25 на сто. 2019 г. - до 3 октомври са проведени разговори със 17 роднини - отказите са 3. Независимо че броят на несъгласията намалява, това е привидно, тъй като намалява и броят на потенциалните донори от тези, които са изпаднали в мозъчна смърт“, пише всекидневникът като се позовава на д-р Евелина Цветкова, директор на дирекция "Координация на трансплантациите и асистираната репродукция" в агенцията. „Най-често изтъкваните причини са емоционални, тъй като става въпрос за млади хора, загинали внезапно. За семействата им е много трудно да вземат решение. В някои райони на страната хората отказват по чисто суеверни причини, независимо че официалната религия няма нищо против донорството“, допълва тя.

„Телеграф“ съобщава, до края на годината метадоновата програма ще бъде преместена от УМБАЛ "Св. Анна". „След като лечението на наркоманите се прехвърли в бившата Окръжна болница, жителите на столичния квартал "Младост 1" излязоха на протест. Причината е, че те се притесняват от близостта на хероинозависимите до техните жилища, детските градини и училищата в района. На среща с представители на живеещите в "Младост 1" здравният министър пое ангажимент до края на декември да има ново място за метадоновата програма. Той обаче призова за толерантност към пациентите на лечение и за пореден път изтъкна, че в района са поставени камери и жива охрана за спокойствието на жителите“, пише медията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   RAv4

User Avatar Гост 08.10.2019 14:47:02

Здравното министерство ще контролира - парите отиват за ДМС и съотношението го няма никакво .

User Avatar Гост 08.10.2019 10:59:09

Аз предлагам същото съотношение на заплати и в Министерството на здравеопазването: чистачка:специалист:министър 1:1.7:2.2

User Avatar Гост 08.10.2019 14:51:55

точно така!!!

User Avatar xxx 08.10.2019 09:54:11

късмет.. то е ясно че парите от клиничните пътеки не отиват за мед сестри и за начални лекари .. тия лъжат мажат цапат и не им пука изобщо .. от тия 150 милиона нито една стотинка няма да отиде за нормалния персонал.. всичките пари отиват в джобовете на избраните от директорските колективи нали на всеки е ясно че избрани лекари получават дмс по 1000-2000 лева получават бонуси от консумативи доплащане от избор на екип а за нормалния лекар и за нормалния медицински персонал остава един биг мак

User Avatar surg 08.10.2019 09:17:31

ами сметките са ясни - 150 млн делено на 2432918 процедури прави 61 увеличение на пътека, това е от до 12 % според различните цени, няма що голямо плащане на заплати се оформя, лъжи , аман от лъжи

Още от Новини