Народното събрание прие на първо четене и четирите законопроекта за изменение на Закона за здравето.
Предложението на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов, с което се цели прецизиране на нормативната уредба по отношение обхвата и функционалността на НЗИС и отпадането на хартиената документация, беше подкрепено от 91 народни представители, 39 гласуваха „против“, а 17 се въздържаха.
Телемедицина на председателя на парламентарната здравна комисия и народен представител от ПП-ДБ получи подкрепа от 93-ма депутати, 38 бяха „против“ и отново 17 се въздържаха.
„За“ мобилните амбулатории, предложени от депутата от ИТН проф. Андрей Чорбанов бяха 112 народни представители, 1 беше „против“, а 36 – „въздържал се“.
Единствено забраната на райския газ за употреба извън хранителната индустрия и за медицински цели, внесена от БСП, получи подкрепата на 156 народни представители, но единодушието беше нарушено от 3-ма въздържали се.
Здравните данни на пациентите така или иначе се въвеждат в НЗИС и се изпращат до НЗОК. Можем да прецизираме дали това да се случва незабавно или да има определено изчакване, както това се случва и общопрактикуващите лекари имат легитимно притеснение в тази посока. Достъпът до регистри е абсолютно стандартна практика, прилагайки принципите на Закона за електронното управление. Има становище и от НАП, че подкрепят тази промяна, така че не виждам никакъв казус със стандартни практики за обмен на данни между институциите“, каза Божанов в отговор на критиките на „Възраждане“, че обвързването на всички данни в една система се нарушават правата на гражданите и се предоставя достъп на нов кръг лица като служителите на НАП.
„Възраждане“ отправиха критики и към регламентирането на телемедицината, която нарекоха „лекуване по телефона“. „Телемедицината е бъдещето на медицината. Чрез нея могат да се извършват уникални операции. Например проф. Горчев започна по този начин да обучава медици от цял свят за работа с робота Да Винчи“, отговори депутатът от ГЕРБ доц. Лъчезар Иванов.
„Смисълът на въвеждането на телемедицината в закона е да я регулира, тъй като всеки трети медик в днешно време я практикува“, отговори и д-р Симидчиев.
Проф. Чорбанов беше категоричен, че и от закона за телемедицината, и от закона за електронизацията на здравеопазването има много смисъл, но има и много неясноти в тях. „Един от проблемите е достъпът до пациентското досие от чужбина за българите, пребиваващи там. Твърдо смятам, че телемедицината пък трябва да се ограничи до диагностика, тъй като не е ясно кой ще носи отговорност за провеждането на терапията“, каза той.
В края на заседанието д-р Александър Симидчиев обяви, че на заседанието на здравната комисия утре ще бъде разгледано предложението на БСП райският газ да бъде обявен за наркотично вещество.
Коментари по темата
Има и по-клети създания в тази партия, но това е друга тема...
Лъчо Мозъка бърка дистанционно обучение с дистанционна диагностика и лечение, но се чувствам леко омърсена, че дори го коментирам
Лъчо Мозъкът бърка всичко, освен финикийските знаци при операция събиране. Това клето академично създание е най-силната антиреклама за партията на Бойко Борисов в здравеопазването