При всяко посещение при лекар за медицинска помощ пациентът да заплаща пълния размер на потребителската такса и, в случай на необходимост от социално подпомагане, изразяващо се в заплащане на частична такса или освобождаване от нея, да получи възстановяване на сумите от Министерство на труда и социалната политика. Това се предлага в писмо на Българския лекарски съюз до здравния министър и управителя на НЗОК по повод новото изискване за отчитане на прегледите на пенсионерите чрез номерата от касовите бележки.
Предложението на съсловната организация е след заплащането на таксата от пациентите, те да получават документ и след това, ако са освободени изцяло или частично от нея, да търсят компенсация по определен ред. За целта от БЛС призовават за иницииране на законодателни промени в тази насока, което според тях би решило принципно проблема с отчитането и заплащането на потребителските такси, както и ще ограничи ненужното ползване на здравната система.
От позицията на БЛС се разбира, че НЗОК е разпространила информация, свързана с отчитането на бележките. Съсловната организация обаче напомня, че изискването за нов вид отчитане трябва да бъде обявено поне един месец преди влизането в сила на промените, за да бъдат актуализирани софтуерите на изпълнителите на медицинските помощ. От БЛС посочват, че въпреки многократните запитвания до МЗ и НЗОК и въпреки постигнатото на думи споразумение за отлагането им, новите изисквания на медиците са представени в края на януари.
От БЛС са категорични, че новите правила ще доведат до огромно административно натоварване на лекарите, до влошаване на оказваната медицинска помощ и като цяло до напрежение. Ето защо от там предлагат и отчетите на лекарите за януари да се приемат без новите отчети или да се приемат описи на номерата, но и в различен от изискванията на НЗОК вид.
Коментари по темата
Такса "Добър ден"-5лв.; Такса "Довиждане"-5 лв. Какво да си играем с 1 лв и още някакви мижави потребителски такси.....!!!!
Може ли някой да ми обясни защо хронично болните пациенти, диспансеризирани при специалист, трябва всеки месец да ходят при джипито си за направление за същия този специалист, за да може въпросният да им изпише лекарствата? Кой има интерес от това пациентите да се мотаят в ДКЦтата? Или по този начин им се осигуряват социални контакти и се проверява психическата им устойчивост, а скоро и финансова такава, при стоенето с часове пред разни кабинети?
Къде има такова нещо ? Пациент вече диспансеризиран при специалист ходи БЕЗ ТАЛОНИ при съответния специалист на посочени интервали 2 -3 или 4 пъти годишно и така докато не умре или пациентът или специалистът(ха-ха-ха) А иначе аз пък искам да попитам кой тъпанар в НЗОК е решил ,че даден медикамент (например Pradaxa или Eliquis) трябва да се изписва месец за месец вместо за 3 месеца и така възрастни пациенти се мъкнат по коридорите и най-малкото правят контакти с остри заразни заболявания , които след това стоварват на лекаря да се оправя. Докога с тази комунистическа бюрокрация на НЗОК ?