burevestnik.bg - Мобилна версия


Пациентите с ревматични заболявания все още са категорично против Постоянна експертна комисия

Пациентите с ревматични заболявания все още са категорично против Постоянна експертна комисия

Близо 5000 пациенти с ревматични заболявания, диагностицирани за първи път, остават без лечение за неизвестно колко време. Това твърдят от три пациентски организации след среща вчера в НЗОК. Причината по думите им е в неясния статут на Постоянната експертна комисия (ПЕС), която трябваше да замени експертните лекарски комисии по места, които до момента назначаваха първичното лечение на тези пациенти.

На срещата пациентските организации - АПРА, Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) и Българско сдружение на болните от болестта на Бехтерев (БСБББ-АС), категорично заявиха, че са  против централизирана комисия, която единствена ще има правото да отпуска лекарства за лечението на редица ревматични заболявания, посочват от организациите.

По думите им, председателите на Експертните лекарски комисии по ревматология по места са заявили, че са поставени в нонсенс – не могат да предписват първично лечение, не могат да изпращат и пациентите към ПЕС, защото към момента тя е с неясен юридически статут. Така новодиагностицираните пациенти остават без лечение неясно за колко време, посочват от организациите, като уточняват, че ситуацията е същата и за пациентите, чиято терапия трябва да бъде променена.

„Първите 6 месеца са най-важни за лечението на пациентите. За съжаление в България тези първи 6 месеца не минават в лечение, а в редица ненужни административни процедури като експертни съвети, чрез които се налагат финансово-икономическите критерии на НЗОК. Ние, пациентските организации, не смятаме, че централизираната комисия е с по-добра експертиза. Комисията връща пациенти за ненужно хоспитализиране, не гарантира добро лечение и ранен достъп до качествена услуга. Най-доброто решение за момента и в услуга на ранният достъп е над 5000 души от цялата страна да продължат да получават лечението си в най-близката ЕЛК и да не бъдат тормозени с непосилни за тяхното състояние пътувания“, посочват от пациентските организации.

Според тях достъпът на пациентите не само не трябва да се ограничава с една комисия в София, на която ще чакат на опашка болни хора от цялата страна, а напротив – трябва да има комисии и в други градове на страната, за да не се налага те да пътуват.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PDaM

User Avatar Tzvetanka Iantcheva 22.07.2018 21:33:50

Чета и не мога да повярвам,че в нашата държава се случват такива неща.Хиляди пъти Благодаря на Господ и на куража ми ,че съм напуснала тая побъркала държава.Какви са тези решения винаги в ущърб на болните.Тия хора луди ли са всички.Това са заболявания които ако не се реагира става по лошо.Те не се лекуват а само хубавите терапии и физиотерапии те поддържат във добра форма.Тук в Германия си отиваш при ревматолога като на зъболекар.Всичко ти е безплатно няма комисии.Аз ходя всяка година на билкова терапия за 3 седмици за раздвижване и т.н.Отнесете се към Брюксел според мене.Търсете си правата.Това не е нормално според мене.Потъпкват човешките ви права.Направо съм бясна и ме боли душата за всички вас.

Още от Новини