burevestnik.bg - Мобилна версия


Ако се върне принципа "парите следват пациента"

Пациентите ще чертаят здравната карта, смята министър Семерджиев

В НРД 2017 ще има учредени нови контролни механизми, така че да няма злоупотреби. Това каза служебният министър на здравеопазване д-р Илко Семерджиев пред Дарик радио вчера. Той допълни, че ако в националния рамков договор бъдат смекчени т.нар. лимити, ще бъде ограничена и „листата на чакащите“.

„Не можем да я премахнем напълно, защото ни трябва законодателна инициатива. Лимитите са учредени в закон. И особено през тази задължителна здравна карта те слязоха не само на ниво структури, тоест лечебни заведения, а на ниво отделения и до ниво легла. Тоест, за да се премахне абсолютно ефикасно т.нар. лимитиране, независимо до какво ниво, трябва да се пипа за закона за лечебните заведения и да се промени концепцията за задължителна здравна карта. НРД може само да смекчи някои от ефектите на тези законови постановки“, поясни д-р Семерджиев.

Служебният министър допълни, че през 2001 г., когато в здравната система е започнало да се работи на принципа „парите следват пациента“, лечебните заведения са се справяли без лимити, с четири пъти по-малко средства. „Ако парите следват пациента, това означава, че касата ще плати там, където той е получил медицинска помощ, а няма да бюджетира структури на исторически принцип, просто защото те съществуват и имат договор с касата. 2001 г. аз въведох 200 болници, а тези, които са над 200, в договор с НЗОК, са паралелно създадена болнична мрежа, защото не се мина към приватизация.

Ако върху тези 200 болници, които бяха акционерни дружества, бяха излети тези 5 милиарда – инвестиционен капитал за паралелната частна мрежа, сега щяхме да имаме публично-частна собственост в тези болници и 5 милиарда – инвестиционен ресурс, които щяха да им подобрят многократно показателите – както сграден фонд, така и апаратура, така и техника, така и обучение. Но забележете, в момента имаме, за 2017 г., около 1 милиард и 400 милиона – бюджет за болнична помощ. Представяте ли си, ако той се делеше на 200, а не на 360? Ако това беше станало, щеше да имаме изключително по-добър достъп и качество до здравеопазване.“, каза д-р Семерджиев.

По думите му, ако се върнем на принципа „парите следват пациента“, тогава здравната карта ще се чертае от избора на пациента, а не от администрацията на Министерството на здравеопазването.

Според министър Семерджиев вече е невъзможно да се премахне монопола на задължителното здравно осигуряване и хората сами да избират между държавната здравна каса и други фондове. „Това вече е невъзможно, защото частните фондове бяха унищожени, бяха принудени да се превърнат в застрахователи. Доброволното здравно осигуряване вече не е законов регламент, имаме застраховка на практика“, каза той.

Той обаче беше категоричен, че този модел трябва да се върне. „Никой не може да демонополизира НЗОК. Това са празни приказки в публичното пространство. НЗОК може единствено да бъде поставена в конкурентна среда. И това беше целта на занятието, тези 21 доброволни здравни фонда в един определен момент да влязат в конкуренция с националната каса. И свободният избор на пациента вече да не е само към лекар и лечебно заведение, но и към фонд, в който да се осигурява. Същите 6 или 8% да отидат в един или друг фонд по избор на пациента. Собствеността няма никакво значение. Има значение функционалността“, каза д-р Семерджиев.

В НРД 2017 ще бъде добавена допълнителна стоматологична дейност, която касае най-вече възрастните хора в България. „Свързана е с плаковото протезиране. Говорим за протези. Цели и частични протези. Това би постигнало неочакван ефект. Такава услуга няма досега. Тя е изцяло платена и изцяло частна. Планираме тази услуга да бъде нова дейност, която да се въведе в здравноосигурителния модел и да бъде реимбурсирана частично, разбира се, от националната каса. И поне 20 милиона от резерва на националната каса да бъдат заделени за тази цел, който ще позволи на хора над определена възраст да получат помощ за това да си направят протези“, поясни министър Семерджиев.

По думите му ефектът от това ще бъде, че тези хора ще могат да се усмихват, да се хранят пълноценно, а това ще облекчи не само храносмилателната им система, но и подсили имунитетът им. „Много по-важно е да пазим хората здрави, вместо да ги лекуваме когато са болни с изключително скъпи цени, разходи и т.н.“, каза д-р Семерджиев.

Той каза още, че предстои да се направят проверки във Фонда за лечение на деца. „Не обичам да правя промени от въздуха, промени, които не са обосновани, за които няма достатъчно доказателства, че биха подобрили ситуацията. Назначил съм проверка и в резултат на констатациите, ще вземам своите решения“, каза д-р Семерджиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Hw1c

Още от Новини