burevestnik.bg - Мобилна версия


Пациенти поискаха статут на национален стратегически обект за "Пирогов"

Асоциацията на спешните медици използва ситуацията в болницата като повод да се оплаче от проблемите си

Пациентски организации „Заедно с теб“ поиска статут на национален стратегически обект за „Пирогов“, за да може да се осигури безусловно спешната помощ в България и да се защитят здравето и живота на нацията. Това стана ясно от позицията на организациите относно неподписването на договор от УМБАЛСМ „Пирогов“ с РЗОК София.

„Заставаме категорично зад ръководството на УМБАЛСМ „Пирогов“ и подкрепяме екипа в исканията. Ние сме разтревожени от изказването на проф. Стоян Миланов, изпълнителен директор на болница Пирогов, че договорът, предложен от РЗОК, е изпълнен с грешки, няма пари за заплати, бюджетът на НЗОК се раздува от фармацевтичните компании. Притеснени сме, че лекарите ни нямат спокойствието да ни лекуват“, пише още в позицията на пациентските организации.

Спешните медици от извънболничната и болничната помощ също подкрепиха лечебното заведение и заявиха, че се присъединяват към недоволството на работещите в „Пирогов“, макар всъщност декларацията им да засяга само и единствено проблеми на спешната помощ, което не е предмет на недоволството в "Пирогов" в момента.

„От един месец промените в спешната помощ бяха стопирани, а дадените обещания за увеличаване на заплатите ни не бяха спазени. Нормативният хаос в здравеопазването увеличи натиска върху структурите на спешна помощ и ние работим в условия на нарастваща агресия и хаос, без триажни протоколи и правила и със старите работни заплати“, пишат те в декларация до министъра на здравеопазването.

В декларацията се твърди, че приетите в средата на април нормативни актове практически обезсмислят новия медицински стандарт по спешна медицина. „В методиката за финансиране на дейности от МЗ не е предвидено финансиране на структурите, предвидени по новия стандарт. Пет месеца няма никакви опити за достигане на каквито и да било изисквания за дейността ни, заложени по стандарта за спешна медицина. Преди да са въведени ясни критерии за спешност чрез триажните протоколи, с решение на МЗ се вменява на извънболничната и болничната спешност сключване на договори с ОПЛ за денонощно обслужване на населението“, пишат спешните медици.

В декларацията се казва още, че не са изпълнени и обещанията за повишаване на заплатите в Спешна помощ. Те са увеличени само в част от ЦСМП от 6 до 10%, а в почти всички 34 спешни отделения и в ЦСМП София са получили старите си заплати. Средногодишните разходи на лечебните заведения за лекари и медицински специалисти пък са достигнати за сметка на много часове извънреден труд, а не чрез реално увеличаване и остойностяване на труда на медиците.

„Настояваме МЗ да ни информира в конкретни срокове кога ще започне прилагането на стандарта по спешна медицина и кога и с колко ще се повишат реално заплатите ни“, завършват декларацията си спешните медици.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Sza1

Още от Новини