burevestnik.bg - Мобилна версия


Сдружение Ретина България:

Пациенти с географска атрофия алармират за ограничен достъп до лечение

Пациентски организации от Европа призовават ЕMA да вземе бързи мерки

Пациенти с географска атрофия алармират за ограничен достъп до лечение

„Притеснени сме от ограничения достъп до лечение за географска атрофия и настояваме Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) да вземе спешни мерки, за да бъде осигурена необходимата терапия на хиляди пациенти в цяла Европа, които са застрашени от загуба на зрение“. За това алармират в отворено писмо до медиите пациентски организации от цяла Европа, сред които е и Сдружение Ретина България (СРБ). Документът е подписан и от Hellenic Retina Society - Гърция, Retina France - Франция, Associación Mácula Retina - Rimdkrs и Comitato Macula - Италия. 

Те са категорични, че проблемът е тежък и решаването му не търпи отлагане. В публикуван общ документ под заглавие „Оценка на дискриминацията при достъпа до лечение на географска атрофия в Европа: Анализ на решенията на EMA относно Pegcetacoplan и оттеглянето на Avacincaptad Pegol от Astellas“, те призовават лекарствения регулатор да преосмисли позицията си по отношение на допускането на тези съвременни терапии до лекарствения пазар в ЕС.

Географската атрофия е прогресиращ, късен стадий на свързана с възрастта суха форма на дегенерация на макулата (МДСВ), която причинява необратима загуба на зрението, с всички тежки последици, до които води това за пациентите, семействата им и обществото, припомнят от пациентските организации. 

„Докато американският лекарствен регулатор FDA одобри доказани терапии като Pegcetacoplan и Avacincaptad Pegol за забавяне на прогресията на това инвалидизиращо заболяване, европейските пациенти все още чакат. Наложените регулаторни бариери, включително отхвърлянето на Pegcetacoplan от EMA и доброволното оттегляне на Avacincaptad Pegol от компанията Astellas, ги оставиха без всякаква надежда за терапия с тези лекарства“, отбелязват в позицията си пациентите. 

Те подчертават сериозните последици от нелекуваната загуба на зрение – високорискови падания, фрактури, които могат да бъдат фатални, пълна изолация, тежки депресии и  загуба на способността за самостоятелен пълноценен социален живот.

С пълния текст на позицията можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6g%m

Още от Новини