burevestnik.bg - Мобилна версия


Пациент-центричност: Пациентът в центъра на здравната грижа и система

Пациент-центричност: Пациентът в центъра на здравната грижа и система

Идеята за пациент-центрична здравна екосистема е вдъхновена от грижата за специфичните нужди на всеки гражданин и въвличането му в активна позиция като потребител на здравни услуги. Поставянето на пациента в центъра на клинична грижа и научноизследователска практика като субект, отговорен за своето благосъстояние, за собствените му живот и здраве, превръща пациент-центричността в дейност, която позволява гласът на потребителя да бъде чут при оценка на стойността на здравни алтернативи и вземането на  информирани здравни решения.

Понятието пациентска центричност (“patient centricity”) включва много повече от взаимодействието между пациенти и доставчици на здравни грижи. Това е сложен динамичен процес, при който пациентът не само е поставен в центъра като статична величина, а активно контролира потока на информация, за да упражни своя избор, ръководен от предпочитанията и ценностите си. Изместването от сляпо подчинение на потребителя към превръщането му в доверен водач в клиничната практика е в основата  на успеха на новия модел на здравни грижи, основан на принципа, че когато пациентът е водещ, се открива възможност докторът да направи най-доброто за неговото здраве, съобразно  индивидуалните му потребности.

„Центричният пациент“ притежава необходимите инструменти да вземе информирано решение, но това няма как да бъде извършено без изграждането на стабилна здравна грамотност, подпомагаща способността му да получава, преработва и разбира основна здравна информация. Здравната култура силно повлиява уменията на пациентите да следват инструкции за лечение, да разпознават странични ефекти, да тълкуват лабораторни тестови и биометрични измервания. Здравната компетентност включва и финансови знания за специфичните разходи, обезпечаващи услуги и продукти в сферата на здравеопазването, както и способността да се прилагат тези знания и умения при оценяване на възможности и съизмерване на алтернативи, за да се определи най-добрият избор. Здравната култура е фактор, който оптимизира пациент-центричността и здравните специалисти (лекарите) могат да помогнат, ограмотявайки и насочвайки центричния пациент при вземането на решения.

От перспективата на научно-изследователска дейност, утвърждавайки автономността на потребителя, пациентската центричност надраства  информираното съгласие, което е златният стандарт в клиничните изпитвания, включващи пациента като партньор. Пациент-центричните клинични изпитвания предлагат терапевтичният отговор на пациента да бъде включен като част от общата клинична оценка за даден медикамент във формата на докладвани от пациента резултати (Patient-Reported Outcomes, PROs). Включването на пациента в клиничната оценка добавя незаменима стойност при интерпретацията на клиничните резултати и осигурява участието на крайния потребител в процеса на оценка и одобрение, което само по себе си е формула за създаване и прилагане на по ефективни продукти, съобразени с нуждите и очакванията на пациентите.

Получаването на пациентски принос в проучванията е основен подход, но не изчерпва в пълнота пациент-центричната стратегия, която чиято цел е не само да подобри клиничните изпитвания, но и да оптимизира персонализираното потребителско присъствие, преодолявайки ограничението на подхода „един размер, прилаган към всички“. Това поражда необходимостта от създаване на просветени и активни пациенти, способни да се справят със сложността на своята здравна грижа, както и от изграждане на отворена, отзивчива и подкрепяща центричността медицинска общност.

Пациентската центричност може да улесни и  ускори процеса на одобрение на лекарства и да подпомогне фармакологичната бдителност. Практиката, родена във връзката между доктор и пациент, има преимущества и убедително превъзхожда набирането на анонимни изследователски субекти в рандомизирани проучвания. Критично нужно е да  се  променят  и обогатят клиничните модели с потенциала на пациент-центричността. В последните години много водещи фармацевтични компании включват процеси и методологии, основани на въвличане на потребители и формират съюзи и партньорства с външни пациентски организации. Следвайки препоръките за сътрудничество и овладявайки дигиталните възможности за генериране на данни относно пациентски резултати и непосрещнати текущи нужди, тези компании се стремят да открият оптималния начин за постигане  на пациентска ангажираност и ефективен баланс с централизирания подход.

Желанието на потребителите да участват във вземането на здравни решения и изместването на лечението към персонализирани терапии и включването на пациентската инициатива в развитието и одобрението на фармацевтични продукти са основният  двигател на пациент-центрични стратегии. Изработените по поръчка лечения са финалната стъпка в поставянето на пациентите в центъра на здравна грижа, а персонализираната медицина е крайната форма на успешно активирана пациентска центричност.

Пациентската центричност е изпълнена с възможности и предизвикателства. Тя отваря полето за дискусия пред пациента, имащ авторитета и отговорността да защитава своите интереси. Този модел изисква изграждането на комплексни умения както от страна на потребителите, така и от доставчиците на здравни грижи, за да бъде намален рискът обществото да плати цената на необмислени решения и скъпоструващи събития, провалили се в осигуряването на адекватна здравна помощ. Намирайки се все още във формиращите етапи на развитието на централизирана здравна информационна платформа, клиничната грижа се нуждае от преосмисляне на процеса на въвличане на пациента в навигирането на здравното обслужване с подкрепата на здравни професионалисти. Това са предизвикателствата на този модел, заслужаващ внимание, енергия и усилия, за да предостави изгодна, висококачествена и ефикасна пациент-центрична здравна грижа и да се изгради по-добре работеща здравна система, в която пациента има ключови място и роля.

Повече информация и материали по темите персонализирана медицина, пациент-центричност и пациентско застъпничество може да откриете ТУК.

При интерес от темата пациентско застъпничество (patient advocacy) и желание за развитие, не пропускайте възможността да се включите в двудневното „Училище за обучение на защитници на здравето“, организирано от Българска асоциация по персонализирана медицина, на 20-ти и 21-ви септември 2021 г. Повече информация за темите и за регистрация – ТУК.

_____

Този публикация е създаден с финансовата подкрепа на „Фонд Активни граждани България“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Българска асоциация за персонализирана медицина и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази публикация отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на „Фонд Активни граждани България“.

Проектът „Стъпки за реализиране на „Пътна карта за интегриране на подхода на персонализираната медицина в здравеопазването“ се осъществява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП,
Фонд Активни граждани България
www.activecitizensfund.bg


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qPdr

User Avatar Гост 05.09.2021 13:48:02

Пародия на дейност

User Avatar Гост 04.09.2021 07:57:41

Това са импотентните инициативи на Димитър Георгиев и Борислав Борисов, които за едни европейски пари всевъзможни проекти ще измислят. Некадърници в ателиета

User Avatar Стойчо усвоява 03.09.2021 23:49:20

Фондацията на Кацаров ли ще усвои средствата по проекта. Той само това може ДА УСВОЯВА....Нали Стойчо????

User Avatar Лъжа е!!! 03.09.2021 10:56:30

В Бг индивидът/личността/пациентът/клиентът/потърпевщият... никога не е бил в "ЦЕНТЪРА"!!! Нито на съдебната, нито на полицейската, нито на образователната, нито на здравната системи... Всичко е било и продължава да бъде ДЕМАГОГИЯ, ФАЛШ, ИМИТАЦИЯ... ДОКОГА, ДОКОГА, ДОКОГА?!?!?! ПОТЪРПЕВШИ СМЕ ВСИЧКИ ПОРЯДЪЧНИ ЮРИСТИ, ПОЛиЦАИ, УЧИТЕЛИ, ЛЕКАРИ И други... СТИГА ВЕЧЕ...БАСТА!!!

User Avatar Гост 03.09.2021 10:26:37

"Да усвоим едни пари"... с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП:)

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 03.09.2021 09:14:08

Пациент-центричният модел здравна система е пълно лицемерие и образец за популизъм. Защото след 5-6 години в българската кочинка този пациент ще стои централно , но САМ в липсваща здравна система. Без лекари и медсестри . И тогава ще блесне пародийното популистко звучене на пациентът в центъра. Защото без лекари и медсестри , той просто е един болен и обречен на скорошна смърт без всякаква помощ отникъде. Скоро и във вашия град. Но иначе си повтаряйте популистко -=комунистическите мантри и ще търсите медицинска помощ утре в Турция и Австрия. Ще видим тогава на кой център ще сте....

User Avatar Гост 03.09.2021 09:37:55

Много точно казано.

Още от Новини