burevestnik.bg - Мобилна версия


Петър Марков за АстраЗенека: Става въпрос за нежелан ефект, който е изключително рядък

Петър Марков за АстраЗенека: Става въпрос за нежелан ефект, който е изключително рядък

„Става въпрос за един нежелан ефект, който е изключително рядък“. Това заяви пред bTV епидемиологът Петър Марков във връзка със становището на ЕМА, според което има връзка между случаите на тромбоза и поставянето на ваксината на „АстраЗенека“. Той подчерта, че рискът от настъпването му е от порядъка на 1 на 200-300 000 получили ваксината. Рискът от смърт е 1 на 1 милион получили ваксината, докато рискът от смърт след заразяване с коронавирус е 1 на 200, изтъкна той.

Въпреки това Марков обясни, че връзката е вече призната и се взима предвид при ваксинационната политика на всяка страна. Поради тази причина Великобритания е взела решение да не прилага ваксината на хора под 30-годишна възраст.

„Хората имат малко ирационален подход при оценка на риска. Сега за този страничен ефект се говори много, това би могло да уплаши хората. Рискът в България в момента да се заразим от COVID е изключително висок и винаги трябва да се има това предвид“, посочи епидемиологът. Той сподели, че всички членове на неговото семейство са ваксинирани с тази ваксина и допълни, че не би се поколебал да я препоръча. 

Всички ваксини, които ние някога сме получавали, имат много редки нежелани реакции, но всички те предпазват от риска да се разболеем от тежки инфекциозни заболявания, изтъкна Марков. Ваксините предпазват от заболяване и особено добре от тежко протичане на заболяването и смърт, каза още той.

„Ефективността на ваксините след първа доза е доста висока. Това особено важи за препаратите на „Пфайзер“ и „Модерна“, при които ефективността е над 92%. Ефективността на ваксината на „АстраЗенека“ след първа доза е над 76%, което е също висок процент“, поясни епидемиологът.

Според него постепенно ще се върви към прилагане на ваксината само при малко по-високи възрастови групи и може би при мъже.

Относно румънския щам, който бе открит в северната ни съседка, Марков обясни, че става въпрос за вариант на коронавируса, който е известен още от февруари във Великобритания. „Особеното при него е, че има характеристиките на британски вариант, който го прави по-високо заразен и малко по-високо патогенен. Новото е, че при този вариант има мутация, която е характерна за варианта от Южна Африка. Тя се свързва с някаква степен на избягване на имунния отговор както от ваксинацията, така и от естествено прекарване на инфекцията. Това прави този вариант притеснителен, защото съчетава по-висока степен на заразност и някаква степен на избягване на имунитета“, обясни Марков.

„За щастие този вариант не е разпространен широко дори във Великобритания. Засега има една единствена проба, открита в Румъния“, допълни той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   N73*

Още от Новини