burevestnik.bg - Мобилна версия


Повече дългове за болниците и орязване на заплати след скока на цените на парното и тока

Новите цени на топлинната енергия и на електроенергията, гласувани от Комисията за енергийно и водно регулиране на 7-ми април, със сигурност ще засегнат и лечебните заведения у нас, обременявайки ги с допълнителни разходи. Това предупредиха пред Zdrave.net редица представители на болничния сектор, потърсени за мнение относно очаквания скок на цените на услугите, отразяващи се на т. нар режийни разходи.

„Това ще е проблем, който със сигурност ще засегне всички граждани, но и ще се отрази неизбежно на сферата на здравеопазването“, заяви председателят на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев.
 „Когато се увеличават цените на енергията, ще има ръст в цените на всички стоки. В лечебното здравеопазване обаче това няма как да се случи“, заяви той, припомняйки, че цените в доболничния сектор не са променяни от години. „Капитацията е фиксирана, потребителската такса също е фиксирана, но и много пациенти като цяло са освободени от нея. Положението в болничната помощ е аналогично – цените на клиничните пътеки не са променяни от години“, изтъкна той. „В същото време общо цените в България нарастват, което ще се отрази както на т.нар. режийни разходи в сферата на здравеопазването  така и на цените на консумативите и на други разходи в системата“, допълни председателят на  НСЧБ. По думите му подобно увеличение ще е допълнително бреме за лечебните заведения, които продължават да работят в условията на лимити.

При тази ситуация резултатът за болниците ще е допълнително трупане на дългове и увеличено доплащане от страна на пациентите. „Най-много обаче ще страда персоналът“, прогнозира д-р Болтаджиев, като посочи, че скокът на цените ще рефлектира и на доходите на работещите в системата. „Няма как да не се плаща ток, вода, лекарства или консумативи. Увеличението на цените обаче ще доведе до по-голяма задлъжнялост, по-ниски доходи на работещите и естествено на инвестициите – това ще са буферните места, от които ще трябва да се намалява“, коментира той.

По думите му най-ощетени от скока на цените ще бъдат общинските болници, които работят основно по-ниско заплатени клинични пътеки.

Какво е мнението на представителите на този тип структури на фона на задаващия се ръст на цените на електро и топлоенергията очаквайте скоро.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gfqQ

Още от Новини