burevestnik.bg - Мобилна версия


По програми към МОН МЗ ще въведе технология за диагностика на дарената кръв

По програми към МОН МЗ ще въведе технология за диагностика на дарената кръв

МЗ е подготвило програма, която в сътрудничество с МОН ще помогне за старта на въвеждането NAT-диагностиката в България. Това съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на вчерашния блицконтрол в парламентарната здравна комисия.

„В програмата защитаваме необходимостта от изграждане на NAT-диагностиката като първа крачка в Националния център по трансфузионна хематология и в държавното дружество „Бул Био“, където обемът е най-голям“, каза министър Ананиев. Индикативната стойност на проекта е 2 млн. лв.

NAT технологията за диагностика на дарената кръв е най-точният известен на науката метод за изследване на кръвта за вирусите на хепатит В, С, ХИВ и други инфекции. Към момента кръвта се изследва по така наречения  „серологичен метод“. Разликата между двата подхода е в по-високата чувствителност и прецизност на NAT технологията.  При нея прозоречният период, в който е налице инфекция, но тя е без клинична проява и не може де бъде констатирана, е в рамките само на няколко дни. При серологичните изследвания периодът е по-дълъг и трае близо месец.

„През 2017 г. МЗ изготви програма на Национална програма за развитие на трансфузионната система в България. За съжаление оттогава, макар че NAT технологиите бяха обявени като основен приоритет на тази национална програма, до този момент няма никакви реални крачки за нейното осъществяване. Когато започнахме като нов екип в министерството, при одобрен бюджет, нямахме възможност за въвеждането на тази NAT диагностика за проследаване на качеството на дарената кръв. Затова решихме да търсим други източници, с които да започнем прилагането и изграждането на тази програма“, поясни министър Ананиев.

Той допълни, че тъй като за 2018 г. един от основните приоритети на държавния бюджет е развитието на науката и научните изследвания в страната и по тази причина МОН има много сериозен ресурс за разработване на програми за научни изследвания, МЗ е провело преговори да се включи като бенефициент към програмите на министерството на образованието.

По предложения на МОН проект е предвидено е да бъдат закупени апарати от висок клас за извършване на NAT диагностика на дарената кръв, с необходимите за нея реактиви и софтуерно осигуряване.

Министерството на здравеопазването ще изготви единна методика и процедура за въвеждането и прилагането на технологията в трансфузионната система на Република България, стана ясно още от думите на министъра. Предвидено е и провеждане на обучение на специалистите, които ще работят с високотехнологичната апаратура.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   aUy#

Още от Новини