burevestnik.bg - Мобилна версия


През 2021 г.: 40% повече жалби и сигнали до омбудсмана в сравнение с 2020 г.

През 2021 г.: 40% повече жалби и сигнали до омбудсмана в сравнение с 2020 г.

Постъпилите през 2021 г. жалби и сигнали, имащи отношение към права в здравеопазването, са 1213, което е увеличение с 40% спрямо предходната година, когато те са били 870. Това се казва в Годишния доклад за дейността на омбудсмана Диана Ковачева през 2021 г., представен вчера пред парламентарната здравна комисия.

Според омбудсмана увеличаващия се брой на жалбите и сигналите отразява основните проблеми в здравеопазването, пред които са изправени гражданите. Редица жалби са подадени от различни организации, които работят в областта на правата на пациентите. В доклада са разгледани основните и системните проблеми, както и изпратените от омбудсмана препоръки и предложения.

Освен за повишеното доверие на гражданите в институцията и възможностите, която тя развива, за да защити техните права, увеличеният брой жалби и сигнали показва наличието на сериозни проблеми в сектора, създаващи предпоставки за нарушаване на основни права на гражданите, решаването на които обаче не търпи отлагане.  Делът на жалбите, свързани с права в здравеопазването, към общия брой жалби бележи трайно нарастване през последните три години: през 2021 г. те са били 9% от общия брой, през 2020 г. – 6,57%, а през 2019 г. - 5,16%.

Голяма част от жалбите и сигналите съдържат повече от един проблем, като за целите на статистиката в доклада е изведен само водещият. Важно е да се отбележи, че придружените с подписка и тези от пациентски, професионални и съсловни организации жалби и сигнали засягат права на по-големи групи хора. В много от индивидуалните жалби също са поставени проблеми, касаещи правата на голяма група хора.

За втора поредна година най-голям е броят на жалбите и сигналите по повод въведените със заповеди на министъра на здравеопазването временни противоепидемични мерки във връзка с пандемията от COVID-19 – 553 бр., ръстът на които спрямо предходната 2020 г. е със 72%. Отправените препоръки са 326, във връзка с 818 жалби и сигнали. Най-често препоръките са по повод нарушени права в здравеопазването и са отправяни към министъра на здравеопазването – 170, към управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) – 41, към директора на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) – 38, както и към контролни органи: Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) – 23, РЗИ – 89, районни здравноосигурителни каси (РЗОК) – 15 и др.

Препоръчаните от омбудсмана проверки са извършени, като в отговор е получена информация за предприетите действия. Преобладаващата част от препоръките са -изпълнени изцяло или частично, което е анализирано по сектори. Изразените становища в отговорите по жалби са 379.

Общите препоръки в сектор „Здравеопазване“, които отправя омбудсманът, са за осигуряване на равен достъп на гражданите от цялата страна до диагностика и лечение на COVID-19, в това число до лекарствени продукти за домашно лечение, заплащани от НЗОК; мерки за преодоляване на случаите на откази и забавяне на хоспитализация както на пациенти с коронавирус, така и на спешни пациенти с други заболявания; провеждане на реформи на системата, в това число засилване на профилактиката и промяна в начина на финансиране на лечебните заведения; дългосрочна стратегия за осигуряване и задържане на кадри в здравеопазването; обсъждане и предприемане на комплексни мерки за осигуряване на равен достъп до пълен обем здравни услуги на всички граждани, независимо от тяхното местоживеене; намаляване на нивото на доплащане от пациентите, изцяло безплатно детско здравеопазване; промяна в системата на медицинската експертиза и гарантиране на справедливо оценяване и своевременното ѝ провеждане и ускорено въвеждане на изцяло електронното здравеопазване, изготвяне на механизми за контрол на качеството и отчитане удовлетвореността на пациентите.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #G5v

Още от Новини