Екипът на Министерството на здравеопазването ще прегледа възможностите за икономии в бюджета на ведомството, за да могат да се повишат средствата, които лечебните заведения получават по Методиката за субсидирането им всяка година. Допълнително в рамките на преговорите с Българския лекарски съюз по новия рамков договор ще се преразгледат подробно алгоритмите по клиничните пътеки, по които работят болниците, за да се видят възможностите за промяна. За това информират от пресцентъра на здравното ведомство след проведената днес среща с представители на Сдружението на общинските болници в България.
От своя страна Сдружението ще предостави на МЗ своята експертиза при актуализацията на медицинските стандарти.
Министър Ананиев беше категоричен, че решението на проблема с тежкото финансово състояние на общинските болници е свързан с оптимизиране на дейността им, така че да се предоставя на хората качествена медицинска помощ и да се осигури достъп до здравни услуги и в най-отдалечените райони на страната. „Искаме да имаме здравеопазване в цялата страна и по тази причина сме готови да съдействаме, така че мерките, които ще се предприемат, да бъдат ефективни и да гарантират качествено здравеопазване“, посочи здравният министър.
Екипът на здравното министерство има ясна представа за състоянието на общинските болници и е готов да предостави експертна помощ за стабилизирането на лечебните заведения, посочват още от там.
Сред обсъдените проблеми са недостигът на кадри и апаратура, ниските възнаграждения, медицинските стандарти и други.
Здравният министър поясни, че в момента за актуализиране са отворени всички медицински стандарти и окончателните текстове ще бъдат съобразени с всички разумни становища, които постъпят в МЗ.
В понеделник предстои втора среща между представители на Сдружението, на министерството и на НЗОК, на която се очаква да бъдат набелязани конкретни мерки за подпомагане на общинското здравеопазване.
Сдружението обаче не е получило разбиране от страна на МЗ по искането си за 30 млн. лв. целева помощ за общинските болници. „Ние разчитахме на подкрепа по отношение на тази целева субсидия, която беше, за да може да позволи всичко онова, което искаме да се случи, да го дочакаме“, коментира председателят му д-р Тотев, цитиран от БНР. „Дайте ни възможност структурите да съхраним. Изграждаш кадри, инвестираш в апаратура - лични средства или средства на общината. В един момент заради тези натрупани задължения в годините, заради този несправедлив подход, ние ще затворим врати и в крайна сметка каквото и да се случи след това, може и да е най-доброто, нас няма да ни има“, допълни той.
Коментари по темата
Преееебаха всичко
Хах Тиквата как го изпържи този дядка и той не се усети къде го слагат като чучело.. Според мен този няма да дочака края на мандата си. На път е да изпуши като гледам червендалестото му хипертонично лице...
И Жениту Начева, и Кирчо Ананиев са от създаването на касата. Как пък все успяват да убедят околните че чак сега се включнат в играта
Привижда ми се тук един коефициент 1,00012. Кво ли означава ?
Управляващите българското здравеопазване са в пълен шах и гасят пожар след пожар, но разпалвайки все повече нови. Ананиев няма никаква визия за това, което трябва да се свърши, а беше близо три петилетки в една от главните роли.
гасят пожар след пожар, защото шефът им е пожарникар!
Да не би да готвят 2 вида КП - едни за общинските б-ци и други за всички останали. Това дали е законно...
А какво правим докато се отворени за актуализиране всички медицински стандарти!?