burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Каролина Васева:

При неимунизираните деца може да се стигне дори до смъртни случаи

„Отказът от поставяне на ваксини при децата може да доведе до различни инфекциозни заболявания. Преди няколко години имаше тежка епидемия от морбили, вследствие на която починаха 15-16 деца. Трагичните инциденти са резултат от недоброто обхващане на особен контингент от роми. Съществува риск от заболявания като дифтерия, тетанус, морбили или паротит (заушка). При неимунизираните деца има реална опасност от развиване на такива тежки болести, а и настъпване на последващи усложнения. Може да се стигне дори до смъртни случаи.“ Това заяви д-р Каролина Васева, зам.-председател на Сдружение на семейните лекари във Варна, цитирана от „Фокус”.

Д-р Васева поясни, че отношението на родителите към ваксиопрофилактиката е положително и голям процент се решават да имунизират децата си в бебешка възраст. Има известни колебания обаче при децата в ученическа възраст. „Там също поставяме ваксини според имунизационния календар на учениците от 6-ти, 10 клас. При тях е малко по-трудно, понеже се среща по-негативно отношение. Общо взето на випуск от 50 до 60 деца по двама, трима родители отказват да имунизират децата си в ученическата възраст“, каза тя.

По думите й към момента няма недостиг на ваксини. „Има от всички видове, които се водят по задължителния имунизационен календар. Имахме известен недостиг до преди два-три, месеца, но в момента всичко е наред. Задължителните имунизации за децата до 1 годинка се извършват в родилния дом и включват противохепатитна ваксина, която се извършва на 2, 3 и 4 месеца. При тази възрастова група се поставят ваксини и за дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце, противохепатитна - в едно, и синфлурикс (ваксината за пневмококови инфекции и менингит). На година и 1 месец имаме една ваксина за морбили, паротит и рубеола и до навършване на 2 годинки - реимунизация на пневмококовата ваксина и на 5-компонентната ваксина за целия тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус. На 6 години правим ваксина "Тетраксим" - дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит. На 7 годинки проверяваме дали има имунитет за заболяването туберкулоза с проба манту. На 11-годишна възраст пак повтаряме пробата манту, а на 12 г. поставяме 2 ваксини - дифтерия тетанус и реимунизации против морбили, паротит и рубеола. На 17 г., в 10 клас, имаме отново проверка на манту и тетанус и дифтерия“, поясни д-р Васева.

Тя защити здравният министър в оставка Петър Москов за вноса на турските ваксини „Пентаксим“. „Тази ваксина е много важна. Тя е европейско производство, на световно ниво и беше предназначена за Турция. Ние получихме такива ваксини, които по нищо не се отличаваха от останалите ваксини и си бяха съвсем качествени и благодарение на снабдяването им горе-долу вързахме имунизационния календар. Трябва да ви кажа, че още не можем своевременно да реимунизираме децата, изключително много закъсняхме в бебешката възраст с имунизацията до 1 година и още търпим последствията от ситуацията, която беше преди министър Москов - в продължение на 2 години ние да нямаме ваксина. Тогава се наложи дори да се ползва ваксината, предназначена за децата на 6-годишна възраст, за да бъдат обхванати бебетата, тъй като същите са много по-рискови. Поради закъснението, през тази година все още се наваксват ваксините и при 6-годишните. Според мен това беше единственото и правилно решение“, поясни д-р Васева.

„Ваксината си беше качествена. Аз работя като педиатър 30 години и съм компетентна по въпроса за ваксините и пое мнение това е жив популизъм“, допълни тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   XR29

Още от Новини