С пълно единодушие Комисията по здравеопазване към Народното събрание прие на първо четене промените в Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти.
„С измененията се регламентира професионалното развитие на специалистите по здравни грижи като се гарантират повишаването и разширяването на теоретичните знания и практическите умения, необходими за осигуряване на качествени здравни грижи. Професионалното развитие ще се отразява в квалификационни нива, които ще удостоверяват придобити знания, умения и компетентности, усвоени в рамките на продължаващото медицинско обучение или придобита специалност в системата на здравеопазването за период от пет години“, каза зам. министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков, който представи промените пред Комисията.
Продължаващото медицинско обучение става задължително за медицинските специалисти, а контролът за това се възлага на съответните съсловни организации.
„С този законопроект се гарантира професионалното израстване на специалистите по здравни грижи. Промените ще допринесат за тяхното развитие в България, както и за повишаването на качеството на здравеопазването“, каза председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева.
Председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев заяви, че Лекарският съюз също подкрепя промените в Закона. „Специалистите по здравни грижи се изравняват с останалите членове на лекарското съсловие, но е крайно време да се помисли за продължаващото обучение и повишаването на квалификацията и на лекарите“, поясни д-р Грозев.
В регистъра на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи са вписани 23 433 медицински сестри, 3232 акушерки, 918 рехабилитатори, 2515 медицински лаборанти, 991 рентгенови лаборанти, 1912 фелдшери, 1 ортопедичен техник и 30 масажисти в работоспособна възраст, които са потенциални участници в продължаващото обучение.
Коментари по темата