Дейностите по лъчелечение да се изпълняват в индивидуални или групови практики за специализирана извънболнична медицинска помощ, медицински центрове, медико-дентални центрове и диагностично-консултативни центрове. Това предвижда проект на Наредба за изменение и допълнение на медицински стандарт „Лъчелечение“, публикуван от МЗ за обществено обсъждане.
В момента в Медицинския стандарт по лъчелечение извършването на тези дейности е регламентирано само в обхвата на болничната медицинска помощ. Предвижда се в структурите за извънболнична медицинска помощ да бъдат извършвани диагностично- консултативни дейности при пациенти с онкологични заболявания и някои неонкологични заболявания, включително при пациенти, преминали лъчетерапия, както и насочване на пациенти за консултации с други специалисти или за болнично лечение при необходимост.
Допълнително с проекта се правят промени за актуализиране на изискванията, свързани с прилагането едновременно на лъче- и химиолечение, които трябва да отговорят на разпоредбите по отношение следдипломната квалификация на лекарите.
С проекта се прави изменение и в Наредба № 6 за утвърждаване на медицински стандарт „Медицинска онкология“ в частта, в която е регламентирано създаването и поддържането на Националния раков регистър. Според МЗ в момента съществува нормативна неяснота по отношение на институцията, която следва да поддържа този регистър. С предложения текст изрично се регламентира създаването и поддържането на Националния раков регистър да се извършва от НЦОЗА. Така се осигурява възможност да бъдат събирани данни на национално ниво от всички лечебни заведения, осъществяващи медицинско обслужване на лица с онкологични заболявания, мотивират се от ведомството.
Проекта на Медицинския стандарт може да видите тук, а мотивите към него - тук.
Коментари по темата
За пореден път промяна на наредба през преходни и заключителни разпоредби!! ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ§ 2. В Наредба No 6 от 2018 г. за утвърждаване на медицински стандарт "Медицинска онкология" (обн., ДВ, бр. 52 от 2018 г.; изм. с Решение No 8850 на ВАС на РБ от 2020 г. – бр. 90 от 2020 г., изм., бр. 63 от 2021 г.) в приложението към чл. 1, ал. 1, в Раздел VII “Национален раков регистър“ По този начин заинтересованите лица не могат да предложат адекватни промени !! Явно всички са се учили от един човак!
Към 22:25:39 - Да! Напълно съм съгласен! Частните интереси над пациентите и болните- такава е постановката днес?! Утре ще видим, обаче..!
Вече имам нови планове за гаража.
Явно някой не може да узакони своите въжделения. И така медицината и пациентите отиват на втора линия. Иване, съгласен ли си?
Може и по домовете
най -после = това е нормална европейска практика в лъчелечението