Медицинските и немедицинските специалисти в лечебните и здравните заведения са длъжни да създават електронен здравен запис за всяка извършена дейност. Изготвената в лечебните и здравните заведения здравна документация се изпраща към Националната здравноинформационна система (НЗИС) като електронен документ, подписан с квалифициран електронен подпис. Това е записано в окончателния вариант на общия законопроект за изменение на Закона за здравето, който Комисията по здравеопазване прие миналата седмица и който предстои да бъде гласуват в парламентарната зала.
В закона е уточнено, че електронният здравен запис представлява електронен документ или съвкупност от електронни документи за всяка една от извършените от медицинските и немедицинските специалисти в лечебните и здравните заведения дейности, включително дейностите, извършени от разстояние, с които се създава или използва здравна информация за гражданина или които са относими към неговото здравословно състояние, независимо от неговия здравноосигурителен статус и източника на финансиране на съответната дейност. Срокът за въвеждане на електронния здравен запис от лечебните заведения е 1 януари 2027 г.
За нуждите на информационната система първичните администратори на данни ще предоставят автоматизирано на министъра на здравеопазването безвъзмездно, съгласно изискванията на Закона за електронното управление, данните за гражданската регистрация - от Национална база данни „Население“, поддържана от МРРБ и ГРАО и за валидността на българските лични документи. НАП предоставя на МЗ информация за здравноосигурителния статус на физическите лица, вписани в регистъра на агенцията.
Присъствието на пациенти в лечебни и здравни заведения, извършването на изявления и изразяването на информирано съгласие за извършваните в лечебните и здравните заведения дейности и на други съгласия пък ще се удостоверява по ред, определен с наредба на министъра на здравеопазването. В електронния носител на информация в личната карта и документите за пребиваване може да бъдат записани и криптографски данни за удостоверяване на присъствие без необходимост от въвеждане на допълнителна информация от страна на лицето.
Не може да се въвеждат изисквания за възпроизвеждане или съхранение на хартиен носител на електронни документи, които са част от електронните здравни записи в НЗИС, освен при обективна необходимост по технически причини или когато пациентът изрази желание да получи информация на хартиен носител. Електронни документи, които са част от електронните здравни записи в НЗИС, ще се удостоверяват чрез квалифициран електронен времеви печат.
Право на безвъзмезден достъп до Националната здравноинформационна система освен лечебните и здравните заведения, НЗОК, застрахователните дружества и държавните органи, за които е предвиден в закон достъп до регистри с национално значение, вече ще имат и съсловните организации на медицински специалисти, които водят електронни регистри на членовете си.
Със законопроекта се забранява продажбата, включително онлайн, на диазотен оксид (райски газ) и на пълнители с диазотен оксид (райски газ) на физически лица, извън случаите на еднолични търговци, чийто предмет на дейност включва продажбата на диазотен оксид на търговци. Продажбата, включително онлайн, на райски газ и на пълнители с диазотен оксид на юридически лица е разрешена само за медицински цели и цели на хранително-вкусовата промишленост.
Глобите за продажба на райски газ се увеличават, като за първо нарушение те стават от 5 000 до 10 000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение – от 10 000 до 20 000 лв. Когато нарушението е извършено от едноличен търговец или от юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 20 000 до 30 000 лв., а когато нарушението е извършено в обект – заведение за хранене и развлечения, както и при повторно извършване на едно и също нарушение – от 30 000 до 40 000 лв. и затваряне на обекта.
Употребата на райски газ се наказва с глоба от 3 000 до 5 000 лв., а когато нарушението е извършено в обект – заведение за хранене и развлечения, както и при повторно извършване на едно и също нарушение – от 5 000 до 10 000 лв. Наказанията се налагат и на лицата, допуснали извършването на нарушението в управляван от тях заведение.
Пълния текст на законопроекта може да видите тук.
Коментари по темата
Решихте, че пациента е без правен Ще има сгрешена диагноза и лечение, което ще убива пациенти.
Откъде- накъде мошеническите застрахователи. И то безплатно.%28