burevestnik.bg - Мобилна версия


Промени в следващия НРД, свързани с онколекарствата, предлагат от НЗОК

Лекарствата за химиотерапия, които се купуват от болниците, да са с фиксиран в НРД остатъчен срок на годност 60% или 70%, под който да се купуват на друга цена. Такова предложение ще направи касата в рамките на преговорите по новия Национален рамков договор, става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на НЗОК, проведено на 21-ви ноември.

„В лечебните заведения за химиотерапия пристигат по заявка някакви лекарства за химиотерапия. По договора, обаче сключен между лечебното заведение и фирмата дистрибутор съществува една клауза, че остатъчния срок на годност да бъде не по-малко от 70%. Ако е по-малък от 70% дистрибуторът плаща неустойки. Видяхме на много места два случая. Лекарствата са в по-нисък срок на годност от договорения. Той може да е 70, 60, 50. В единия случай лечебното заведение не си търси неустойките, а в другия случай си ги търси, получава ги, но пък в РЗОК се отчита на пълна цена. Това не е незаконно. Ние сме дали съответно предложение за следващия Национален рамков договор задължително, даже по решение на Надзорния съвет да се определи примерно 70% или 60 срок на годност, под който вече ще е на друга цена“, казва по време на заседанието директорът на дирекция „Болнична медицинска помощ“ към НЗОК д-р Страшимир Генев.

Друга идея, която трябва да залегне в следващия НРД, е скъпоструващите онкомедикаменти да бъдат с двоен стикер, за да могат да бъдат контролирани. „Защото сега какво се оказа. Има примерно 100 единици медикамент в една партида. Само че конкретната опаковка ти не знаеш как се движи, защото със същия номер. Това е категорично. В аптечните складове завеждат, няма там кой да им разпореди нещо друго, то не е незаконно, те си завеждат съответната партида под един складов номер, но не завеждат разбира се всяка една отделна опаковка с някакъв различен идентификационен номер, който да различава едната от другата и да се знае какво е движението“, обяснява д-р Генев.

Идеите за тези промени дошли след констатациите от последните проверки на касата в 14 лечебни заведения на територията на шест РЗОК. Проверките са отчели и друг момент, свързан с онколекарствата: някои болници фактурирали към касата заплащане на стойност по ПЛС, а не на стойността по фактурата на доставчика, като при това втората стойност е по-ниска от тази в Позитивния списък. Като резултат касата плаща повече, отколкото струва лекарството на съответното лечебно заведение. „И в тази връзка може би трябва да бъде въведен механизъм, с който при попълването на спецификацията и при отчитането на онкологичните лекарства към касата да се прилага и фактурата за доставка, за да се знае на каква цена е доставено“, предлага шефът на надзора д-р Ваньо Шарков, като идеята е и тази промяна да залегне в новия рамков договор.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ATS8

Още от Новини