Хоспитализираните са повече от втората криза, хората в реанимация са повече от втората криза, но системата удържа. Това каза пред журналисти в Ямбол министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, като увери, че системата ще бъде реогранизирана така че да не се налага страната ни да иска помощ от други държави, както се случва с Гърция.
Системата се реорганизира чрез преструктуриране на звената, които не обслужват спешни случаи и за които няма риск да променят дейността си, обясни той.
Леглата за пациенти с Covid се увеличават с 20%, а на места и 30%, обясни здравният министър. По думите му към момента няма проблем с персонала и заболеваемостта сред медиците е по-малка в сравнение с вълната от ноември и това се дължи на повечето ваксинирани лекари. Той посочи, че не му е известен положителен случай на COVID на ваксиниран медик.
Здравният министър коментира и данните на университета "Джон Хопкинс", според които България е на първо място по брой заболели от COVID. "Сравняваме България с държави, които имат много повече тестове, които са направени. Тестовете в България са значително по-малко, въпреки че с въвеждането на антигенните тестове, ние ги увеличихме значително. Ако тестовете бъдат пропорционално на тестовете на другите държави, ние няма да бъдем на това място по смъртност“, каза той. Проф. Ангелов все пак посочи, че смъртността от вируса у нас се увеличава.
Той съобщи, че днес приключва последната европейска среща на ниво експерти, свързана с разпределението на допълнителните количества 10 млн. ваксини, договорени от ЕК. От тези 10 млн. ваксини България има готовност да получи един милион, заяви министър Ангелов. "Допълнителното количество ваксини, които ние ще поръчаме на "Пфайзер" са милион и половина. Ще се опитаме доставките, които са за четвъртото тримесечие, да ги изместим за второ тримесечие. Затова преговаряме на експертно ниво и премиерът на високополитическо ниво“, каза здравният министър.
По отношение на производството на ваксини у нас, министър Ангелов уточни, че става въпрос на инициативата на ЕС, свързана със създаване на инкубатор HERA. Той включва обединяването на всички държави членки на политическо, експертно и регулаторно ниво. България има изключителен опит в производството на ваксини и се надяваме да бъдем одобрени, изтъкна той.
Според него има възвръщане на доверието с ваксината на „АстраЗенека“, а за самата ваксина той подчерта, че тя е безопасна и ефективна. В момента, в който у нас пристигнат повече ваксини, ще бъдат възстановени и зелените коридори.
За срока на мерките здравният министър каза, че оптимистичният вариант е ефектът да се усети след 10 дни, колкото на практика е и срокът им.
Здравният министър съобщи още, че родилка и новородено са с коронавирус в болницата в Ямбол, като се предполага, че заразяването е станало трансплацентално или по време на раждането. Родилката и детето са добре. Има също и две положителни бременни жени. Две деца от областта са на лечение в болницата в Стара Загора, каза още проф. Ангелов.
Коментари по темата
Какви успехи постигаме. Гарантирано от ГЕРБ!
Коце, Коцее това да не ти е Сървайвъра! Ти си знаеш, че когато цифрите и фактите говорят, е по-добре да замълчиш! А за ИАМН ще си поговорим скоро, нали?!
Заболеваемостта по-висока, смъртността най-висока, но системата удържа. Що си мислех, че точно системата е причината за тези рекорди. Или по-скоро липсата на такава.
До 2-3 месеца направо ще ги произвеждаме в Разград
Където ще е и заводът на Фолксваген