burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Валерианова: Стигнахме до колапс на злокачествените заболявания

Националният раков регистър ще спре да съществува, ако бъде прехвърлен в НЦОЗА, каза тя

Проф. Валерианова: Стигнахме до колапс на злокачествените заболявания

„Профилактиката, каквато е в момента, не отговаря по никакъв начин на изискванията за качествен онкологичен скрининг“. Това заяви пред БНР проф. Здравка Валерианова, ръководител на Националния раков регистър.

Тя бе категорична, че заплащането от НЗОК на определен пакет профилактични дейности, извършвани от общопрактикуващите лекари, не е онкологична профилактика. Това не е начин за решаване на проблема с профилактиката на злокачествените заболявания в България, подчерта проф. Валерианова, която е посветила дълги години на проблемите на епидемиологията и контрола на рака.

По думите й една от основните цели на Европейския противораков план е създаването на разширени ракови центрове – нещо, което имахме в България и това са бившите онкологични диспансери.

„Тези диспансери работеха, те бяха част от националната мрежа на рака в България. Тази мрежа се разгради. В момента стигнахме до колапс на злокачествените заболявания. Не само наново трябва да създадем тази мрежа по препоръките на Европа, наново трябва да създадем и Национален онкологичен център“, посочи тя.

Проф. Валерианова изрази силно притеснение от факта, че хората, които са с раково заболяване, са изправени пред сериозни трудности с намирането на подходящия специалист и точното място, в което могат да получат помощ.

„Понастоящем, поради това, че вниманието е фокусирано върху това как да печелим, как повече пари да вземаме от Здравната каса, как повече да караме пациентите да плащат за нашето злокачествено заболяване, се създават клиники, отделни филиали, където се извършва единствено и само медицинска онкология. Но лечението на проблема „рак“ не е само медицинска онкология, не е само лъчелечение. То е комплекс от грижи. Вътре има хирургическо лечение, профилактика, експериментален отдел, където се извършват научни изследвания. Там трябва и да се диспансеризират и проследяват съответните пациенти“, подчерта тя.

Проф. Валерианова се спря и на темата за националния раков регистър.

Специалистката изрази сериозно опасение, че той ще спре да съществува, ако бъде одобрено прехвърлянето му към Националния център за обществено здраве и анализи, каквато стъпка предлага МЗ.

Националният раков регистър трябва да се осъвремени, е мнението на специалистката, но такава промяна е неуместна и няма да доведе до положителни резултати.

Раковият регистър съществува от повече от 70 години. Целта му е да събира и анализира информация за злокачествените заболявания, да дава данни, по които да се разпределят доставките на лекарства за онкоболни, да се планира разкриване на лечебни заведения и нужните за тях специалисти, апаратура и легла, да се проследяват рисковите фактори за поява на ракови заболявания, припомни проф. Валерианова.

„До момента тези данни не се използват ефективно за планиране на онкологичната грижа. Фокусът трябва да бъде върху това за какво може да послужи тази информация. Предложената промяна не решава този проблем. Единственото и основно нещо е къде да бъде локализиран. И кой да се грижи за него, поддържането му, ако може да стане без средства, без хора, ей така във въздуха, няма как да се случи. Просто няма да има вече раков регистър“, заключи тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   MLZc

User Avatar Гост 24.03.2023 15:40:24

Бла бла бла. Кого ползва и кому е нужна твоята статистика от преди 3 год, Я се скрий нЕкъде!

User Avatar Гост 23.03.2023 15:12:52

Да се обърне към лицето Москов, което изтри регистъра от лицето на България, заедно с лекуващия му лекар Дудов, приятел на всички

Още от Новини