burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Владов: Големите болници на практика дотират трансплантациите

Проф. Владов: Големите болници на практика дотират трансплантациите

„Не мога да кажа, че трансплантационният процес е бил неглижиран в последните години, но смятам, че Агенцията по трансплантации трябва да е по-взискателна както към донорските бази, така и към трансплантационните центрове. Към настоящия момент сякаш липсва заинтересованост“. Това каза проф. Никола Владов, началник на Клиниката по Чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология във Военномедицинска академия, в подкасата на БНР "В центъра на системата".

По думите му българското общество е узряло за процеса на донорство и почти няма откази. Проблемът е в търсенето на донори и в тяхното реализиране. Това е работа на координаторите. Всяка болница с реанимационно отделение е донорска база, но резултатите са налице.

"Аз съм далеч от мисълта да обвинявам когото и да било. Смятам, че трябва да има повече заинтересованост от страна МЗ, от страна на ресорния заместник-министър, трябва повече да се срещат с донорските центрове, да изисква от тях тази дейност да се извършва по-качествено и по-стриктно. Когато има такъв надзор, смятам, че нещата ще потръгнат. Разбира се, трябва да има и сърцати хора, защото аз много пъти съм казвал, че тази работа се върши преди всичко със сърце и ентусиазъм. Ние когато преди 15 години започвахме, никога не сме мислили за пари и дълго време никой не ни го заплащаше. Самото плащане на трансплантациите не е организирано по-най правилния начин. Писахме писма, обяснявахме, но досега не е имало ответ от Министерство на здравеопазването. Всички говорят за донорството, как трябва да се говори с близките, далеч съм от мисълта, че тук става дума за "плач за пари", но самата организация, когато е направена по правилния начин, нещата си вървят по правилния начин“, каза проф. Владов.

Той е категоричен, че има ощетени от тази организация. „Големите болници, трансплантационните центрове на практика са ощетени, защото те на практика дотират тези трансплантации. Министерството на здравеопазването плаща разходите по отношение на консумативите, медицинските изделия, медикаментите и от тези разходи болницата трябва да заплати 25% за труда на лекарите, което на практика болница трябва сама да извади от бюджета си тези 25%. Това е нормативно не добре оформено, ние писахме много пъти писма, но тези писма са "глас в пустиня“, каза трансплантологът.

"По закон е казано, че МЗ заплаща за трансплантациите, аз по никакъв начин не искам да се смята, че това е атака срещу МЗ, необходима е просто една среща между ръководството на министерството и трансплантацинните екипи. Тези неща не се непоправими, напротив, поправи ми са и това ще възстанови доверието“, каза още проф. Владов.

Той уточни, че трябва да се възстанови доверието между МЗ и трансплантационните екипи. „Ние дори не знаем кой е ресорният заместник - министър относно трансплантациите и това не е добър знак. Още повече, че отношението на МЗ, не на този екип конкретно, а назад във времето, е доста индиферентно, всички бягат от среща с хората, които правят трансплантации, не знам каква е причината, дали се чувстват неподготвени да разговарят с нас, но смятам, че една такава среща е назряла“, каза проф. Владов.

Според него в момента организацията по трансплантациите е така структурирана, че реално големите болници субсидират част от трансплантациите със средства от лечението на останалите пациенти.

Проф. Владов подчерта, че са били поставени под натиск от пациентски организации, които са настоявали да отпадне съгласието на близките на починал човек за даряване на органи.

"Съгласието на близките е последната бариера пред търговията с органи. Трябва да има винаги съгласие на близките на пациента, за да бъде ясно на близките и на обкръжението им, че техният пациент е станал донор и те доброволно са се съгласили с действията на лекарите по установяване на мозъчната смърт, по реализирането на този донор, участвали са в разговора за съгласието. Тогава отпадат всякакви съмнения в обществото. Така е в целия свят, не само в България“, категоричен беше проф. Владов.

Припомняме, че чернодробните трансплантации, извършени във ВМА през годината са 10, от които пет – в последния месец.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   yW$T

User Avatar Гостун 09.10.2023 18:08:14

Респект...спаси доста хора !!!

User Avatar Гост 09.10.2023 16:30:05

Владов още не е осъзнал, че от няколко години няма агенция по трансплантациите, но иначе му е ясно как се иска разрешение от близките по цял свят. Въобще не му е ясно например, че когато донора е изразил съгласие близките не се питат, така е в Чехия и в много други страни.

User Avatar Гост 10.10.2023 13:26:42

Запознатия, колко точно донори има въобще в България? Колко от тях са изразили съгласие предварително?

User Avatar Гост 09.10.2023 23:28:28

Агенцията по трансплантации нито е изчезнала, нито е закрита, а през април 2019 г. е слята с ИАМО в ИАМН с цялата си щатна численост.

User Avatar BioXX 09.10.2023 14:47:21

Уникално лекарство, което взриви интернет: то е многократно по-хладно от ви.агра и е напълно безопасно на всяка възраст. С него ще имате силна и дълга ер.екция, много спе.рма и повишена издръжливост и тестостерон. Прочетете го сами------> mub.me/medik

User Avatar Гост 09.10.2023 12:19:33

Браво на професор Владов за труда, благата воля и добрите дела!

Още по темата