burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Гетов: Надградената система СЕСПА ще осигури постоянен цялостен контрол върху пътя на лекарствата

Въпреки забраната е имало износ на инсулини, по тази причина има глобени фирми, каза още зам.-министърът

Проф. Гетов: Надградената система СЕСПА ще осигури постоянен цялостен контрол върху пътя на лекарствата

„Предстои да бъде надградена системата за електронно проследяване СЕСПА по начин, който ще осигури постоянен контрол за всяка опаковка с лекарство от влизането на територията на страната през всички икономически оператори до получаването и от пациента“. Това заяви пред БНТ зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов по повод поредната вълна от сигнали за недостиг на инсулини в аптеките.

Той бе категоричен, че това трябва да стане до септември, а проследяването ще се осъществява по национален референтен номер и код за верификация на лекарството по целия му път през всички оператори до достигането му до пациента.

„Предвиждат се и законови промени, които ще решат проблемите в сектора. Още следващата седмица започват разговори с търговци на едро и фармацевтични фирми“, подчерта зам.-министърът.

Проф. Гетов информира, че и към момента в аптечните складове у нас има инсулин за три месеца. „В аптечната мрежа и при търговците на едро има недостиг и това формира проблема в лекарствоснабдяването. Основният проблем за недостига на медикамента в аптеките са каналите за дистрибуция“, обясни заместник-министърът.

На последното заседание на парламентарната Комисия по здравеопазването е станало ясно, че действително въпреки забраната за износ на инсулини това са е случвало и по тази причина вече има глобени фирми с по 150 000 лв., както е разписано в закона.

„Миналата година октомври месец имахме 12 сигнала за липса на инсулин. Предприехме тази заповед за забрана за износ на инсулин в чужбина и януари имахме 3 сигнала, а февруари – 2. Все пак вече има глобени фирми с по 150 000 лева за неправомерно изнасяне на инсулин от страната въпреки въведената забрана“, каза проф. Илко Гетов.

Той предположи, че с предстоящите законодателни промени размерът на тази санкция ще бъде увеличен.

На 14 май изтича срокът на нотификацията на Европейската комисия, след което промените в закона могат веднага да влязат за разглеждане от народните представители и със сигурност това ще се случи много бързо, прогнозира зам.-министърът.

Промените с цените на лекарства за онкологично лечение извън стойността на клиничната пътека трябва да влязат от 1 юли, посочи проф. Гетов. Той уточни, че до тази дата трябва да бъде променена наредбата, да се състави списък със средно претеглени цени, за да няма тази разлика от 20-28-30 и повече пъти в едно или друго лечебно заведение в сумата, която заплаща Касата. Другата мярка е заплащане единствено за лекарства, които са отписани от системата за верификация, за да няма два пъти заплащане на едно и също лекарство, обясни проф. Гетов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   EcBY

Още по темата