burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Гетов: На този етап няма научни данни за абсолютната безопасност и ефикасност при комбинирането на ваксини

Проф. Гетов: На този етап няма научни данни за абсолютната безопасност и ефикасност при комбинирането на ваксини

„На този етап няма научни данни за абсолютната безопасност и изграждането на ваксинална ефикасност при комбинирането на векторна с РНК ваксина. Аз лично съм малко скептичен и по-скоро притеснен за комбиниране на тези ваксини“. Това заяви пред bTV проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата (ЕМА). Той припомни становището на Световната здравна организация, която на този етап не препоръчва смесване на различни видове ваксини. „Текат клинични изпитвания, но нямаме още заключения и това ме кара да си мисля за възможна имунногеност, реактогенност от тази комбинация между различните ваксини“, допълни той.

Проф. Гетов допълни, че на 22 май се очаква решение на ЕМА по отношение на това как да продължи ваксинацията с продукта на AstraZeneca.

Той изтъкна, че според първоначалните данни ваксинираните с него са от 4 до 7 пъти по-защитени от неваксинираните.

Досегашният анализ показва още, че по отношение на нежеланите тромботични реакции те са най-малко възможни при възрастовата група от 70 до 79 години. Рисковите фактори за появата им са тютюнопушене, затлъстяване, дълъг прием на контрацептивни средства. По-често тези проблеми се появяват при жените, като вероятно има някаква връзка с хормоналния  баланс при дамите, обясни проф. Гетов. Има и генетична предразположеност и повечето случаи са засечени в северните народи, каза още той.

За ваксината на Janssen проф. Гетов каза, че очаква и становището на американския регулатор FDA заради засечените в САЩ случаи на тромбози. EMA препоръча да се отложи старта на прилагането й, отбелязва той, като изтъкна, че ситуацията се променя с часове и няма как да се каже кога ще има окончателно решение.

Проф. Гетов съобщи още, че се работи много активно в разработването на моноклонални антитела за лечение на COVID-19. Едното от тях обаче е спряно в САЩ, защото се оказва, че ползите не надвишават рисковете.

По всяка вероятно ще се наложи бустерна доза сред определен период от време, допълни той, като поясни, че тепърва ще се изясни кога ще трябва да се прилага тя.

Ние със сигурност знаем, че разрешените ваксини пазят около година, каза още той. Ваксинираните лица обаче могат да продължат да разпространяват вируса, малка и в по-малка степен, изтъкна проф. Гетов, като поясни, че и тази тема е обект на проучвания.

По думите му формулата за успех в битката с вируса е ваксинация и контрол над прилаганите мерки.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   GjdK

Още от Новини