Доксициклинът е една добра възможност за овладяване на пневмонията при COVID-19, вече има и международни препоръки по този въпрос. Това заяви пред БНР проф. Любима Деспотова, председател на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина. Тя подчерта, че този добре познат от десетилетия тетрациклинов антибиотик има доказан потискащ ефект върху вирусната репликация.
„В екстремното си проявление цитокиновата буря в организма утежнява процеса при заразяване със Sars-CoV-2. Един, по начало полезен механизъм в човешкото тяло, се превръща в допълнителен увреждащ фактор. Ако се овладее в определена степен, няма да се стигне до най-тежкото протичане на вирусната инфекция. Тетрациклиновият антибиотик доксициклин намалява цитокиновите нива в организма от една страна. От друга, за доксициклина е доказано, че има значителен инхибиращ вирусите потенциал“, каза проф. Деспотова и допълни:
„Той може да се използва и за потискане на вирусната репликация в организма. Този антибиотик беше използван десетилетия при лечението на пневмонии, придобити в общността. Сигурен медикамент е и е добре проучен, с известни странични ефекти“.
По думите й доксициклинът е с доказан ефект при такива тежки инфекции като треските денга и чикунгуня, а в момента има научни съобщения от Сингапур и Бразилия, в които се цитират случаи на вторична инфекция от треска денга при COVID-19.
„Доксициклинът е най-бързата опция в момента, препаратът е добре проучен, защото е одобрен за употреба през 1967 г. и се прилага над 50 години“, каза проф. Деспотова.
По думите й нито сега, нито занапред не трябва да забравяме и подценяваме предпазните мерки – добра лична и обществена хигиена и най-вече социално дистанциране и използване на лични предпазни средства. Това е ефективният начин да се предпазим от втора вълна на инфекцията, категорична бе проф. Деспотова.
Коментари по темата
Къде се случват продължителните грижи и палиативната медицина? Цитокиновата буря е нищо, сравнена със стихията в главата г-жа Деспотова.
За мен медикаменти с антивирусна насоченост са Изопринозин и Тамифлу.
Действа ли на вируси този антибиотик?