burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Дудов: Ако не бъдат взети решителни мерки сега, ракът ще стане водеща причина за смърт до 2035 г.

Проф. Дудов:  Ако не бъдат взети решителни мерки сега, ракът ще стане водеща причина за смърт до 2035 г.

2,7 млн. нови случая на онкологични заболявания и 1,3 млн. смъртни случая са регистрирани в Европа през 2020 г. Това съобщи председателят на Българското онкологично дружество проф. Асен Дудов по време на VI Национален конгрес на БЛС. Той представи структурата и принципите на Европейския противораков план, като уточни, че това е структурата и на Националния противораков план.

По думите на проф. Дудов един от всеки двама души ще се разболее от рак до 2035 г., а всеки един от петима е вероятно да умре от рак. Ако не бъдат взети решителни мерки сега, до 2035 г. случаите на рак ще се увеличат с 24% и това ще стане водещата причина за смърт в ЕС.

Европейският план за борба с рака има четири основни приоритета: превенция (как да не се разболеем от рак), ранно откриване (скринингови програми), иновативната диагностика и лечение и качеството на живот на пациентите с онкологични заболявания и преживели рака.

Ключовите цели са до 2040 г. по-малко от 5% от населението на ЕС да употребява тютюн; до 2030 г. най-малко 90% от момичетата и момчетата в ЕС до 15-годишна възраст да бъдат ваксинирани срещу човешкия папилома вирус, а до 2025 г. 90 % от населението на ЕС, което отговаря на условията за скрининг за рак на гърдата, рак на шийката на матката и рак на дебелото черво, ще получи възможност за извършване на скрининг.

Проф. Дудов уточни, че от ЕК предприемат нов подход за ранно откриване на ракови заболявания. Увеличава се броя на локализациите за скрининга – рискови болни за рак на белия дроб и рак на простатата. До 2025 г. скрининг ще се предлага на 90% от населението на ЕС за гърда, маточна шийка, дебело черво и ректум, активно лечение и изкореняване на Хеликобактер пилори, а до края на 2024 г. да се направи унифициране на обучението по Медицинска онкология и уеднаквяване на алгоритмите за лечение на територията на ЕС.

Доц. Веселка Стойнова, завеждащ Клиника по образна диагностика в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост, съобщи, че 1/3 от всички онкологични заболявания при жените са от рак на гърдата. Същевременно 73% е петгодишната преживяемост у нас, докато в ЕС е 84%. „Това е много голяма разлика и ние сме длъжници на българските жени“, каза тя.

Необходимостта от скрининг на колоректалния рак подчерта и проф. Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология. У нас такъв не се провежда, а петгодишната преживяемост при диагноза в ранен стадий на рака е 90%. „Програмите за превенция и скрининг могат да намалят смъртността от КРК с близо 30% до 2030 година“, категоричен беше проф. Антонов.

Доц. Илия Карагьозов от МБАЛ Вита-София заяви, че абсолютният брой на случаите на рак на маточната шийка нараства с времето и от 471 000 случаи в света през 2000 г. през 2018 г. те са 570 000. През 2018 г. в резултат на цервикален карцином са починали 311 000 жени, а България е на трето място по заболяване и смъртност в Европа. По думите му причината за това е, че у нас фокусът е върху лечението, а не върху превенцията, както и ниското ваксинално покритие срещу HPV в България.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jh3L

Още от Новини