burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Иван Костов: Бременните със съмнение за COVID да не отлагат търсенето на медицинска помощ

Съветът от АГ специалисти е готов с единен протокол за лечение на родилки

Проф. Иван Костов: Бременните със съмнение за COVID да не отлагат търсенето на медицинска помощ

При тази трета вълна  на COVID-19 има повече случаи на заразени бременни жени, както и на по-тежко протичане на заболяването сред тях. Това заяви пред bTV директорът на УАГБ „Майчин дом“ проф. д-р Иван Костов.

Припомняме, той заедно с други негови колеги акушер-гинеколози станаха част от новосформирания експертен съвет към МЗ, чиято задача е да следи с особено внимание лечението на родилките с COVID.

Проф. Костов обясни, че след третия триместър матката на бременните жени се разширява и пречи на разгъването на белите дробове и тогава има по-тежко протичане. Той посъветва бременните да не чакат до последния момент търсенето на медицинска помощ и появата на клинични симптоми. Има родилки с дихателни проблеми и настанени в интензивни отделения, посочи той.

Проф. Костов съобщи, че съветът е изготвил единен диагностично-терапевтичен протокол за бременни и родилки. Той ще бъде предложен чрез РЗИ на всички акушер-гинеколози в страната. Всеки понеделник експертите от съвета ще се събират онлайн, за да обсъждат подобни случаи, обясни още той.

Запитан дали бременните жени трябва да се ваксинират срещу COVID, той посочи, че в САЩ надделява мнението, че това трябва да се прави. Европейската агенция по лекарствата обаче все още не е дала разрешение, заяви той. „За България нашето експертно мнение е, че това може да става единствено след категоричното желание на бременната, с информираното становище на наблюдаващия акушер-гинеколог“, каза проф. Костов.

Той посочи, че се е подписал под препоръката на експертния съвет у нас бременните жени и тези, които планират такава в следващите шест месеца, да не се ваксинират. Той уточни, че информацията по темата се променя постоянно и становището на международните експерти за периода на имунизиране при планиращите бременност вече е по-кратък и е около два-три месеца.

„Всеки конкретен пример е различен“, каза той и даде пример с бременна жена с хронични заболявания, при която ваксината може да усложни протичането на бременността. „Много малко е все още информацията за бременност и ваксини“, отбеляза той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   dGWt

Още от Новини