burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Мазнев: Все повече болници стават партньори на НСА в подготовката на медицински сестри

Предвиждаме увеличаване на приема и въвеждане на магистърски програми по специалността, казва още той

Проф. Мазнев: Все повече болници стават партньори на НСА в подготовката на медицински сестри

Проф. Иван Мазнев е главен секретар на Националната спортна академия "Васил Левски" (НСА). Той е кардиолог и преподавател в Катедра "Спортна медицина" към Факултет "Обществено здраве, здравни грижи и туризъм" на висшето училище. Днeс разговаряме с проф. Мазнев за първите стъпки по въвеждането на специалността "Медицинска сестра" в НСА, за перспективите в развитието й в контекста на сериозната криза за подготвени кадри в тази област не само у нас, но и в ЕС.           

Проф. Мазнев, изтича първата учебна година за първия випуск медицински сестри, които приема НСА. Оправдаха ли се очакванията Ви по отношение на интереса към специалността?

Идеята ни за разкриване на специалност „Медицинска сестра“ не е нова, тя е от близо 10 години. Мотивите за това решение са много. Разбира се, основният мотив е драматичният недостиг на медицински сестри в системата на здравеопазването в България и в Европейския съюз.

След успешна подготовка и одобрение на проекта за разкриване на специалност „Медицинска сестра“ от Националната агенция ца оценка и акредитация (НАОА), през учебната 2023 – 2024 г. стартирахме приема на студенти. Интересът беше голям и успешно запълнихме местата за обучение, които се финансират от държавата. Приехме и няколко студенти в платена форма на обучение.

Много пъти сте казвали, че НСА има традиции в преподаването на медицинските специалности, а постигнатото ниво в кинезитерапията и рехабилитация може да послужи като добра основа за пълноценна подготовка и на бъдещите медицински сестри. Потвърди ли се това реално?

Друг съществен мотив за разкриване на специалността е, че ние разполагаме с преподаватели по голяма част от учебните дисциплини, които са включени в обучението на медицинските сестри. Причината за това е провеждането на обучение по една друга регулирана здравна професия – кинезитерапия (физиотерапия), където ние сме лидер с над 80-годишен опит. В този връзка от години имаме договори с над 25 лечебни заведения, в които провеждаме обучението. Разбира се, от значение е и факта, че разполагаме с много добра материална база. Тя дава възможност не само за успешно обучение, но осигурява на студентите и отлични социално-битови условия.

Как бе създадена програмата за обучение в специалността „Медицинска сестра“? Какви специалисти участваха в съставянето й, как бе решен въпросът с практическата подготовка?

Програмата за обучение на медицинските сестри е пряко свързана с Наредбата за единни държавни изисквания на Министерство на здравеопазването. Разбира се, основният фактор за провеждане на успешно обучение са преподавателите. В тази връзка привлякохме водещи специалисти в тази област благодарение на тясното ни сътрудничество с Медицински университет – София. Освен преподавателите, от съществено значение за провеждане на обучението по тази здравна професия са клиничните бази, в които се осъществява практическото обучение.

Постарахме се да сключим договори с водещи лечебни заведения като УМБАЛ „Токуда“, УМБАЛ „Лозенец“, Медицински институт на МВР, МБАЛ „Вита“ и др. Още от първата година ръководството на УМБАЛ „Токуда“ осигури няколко стипендии и покри таксата за обучение на първите десет студенти, класирали се с най-висок бал. От предстоящата година и МБАЛ „Вита“ ще се включи в тази инициатива.

Коя беше най-голямата трудност, с която се сблъскахте по отношение на организацията на учебния процес?

Не мисля, че сме имали някакви съществени затруднения. След като разполагаш с преподаватели и адекватни условия за обучение, останалото е лесно. Добрата подготовка и активната кандидатстудентска кампания дадоха отличен резултат.

В какви насоки ще се развива обучението на медицински сестри в НСА?

През предстоящата учебна година план-приемът на студенти, обучението на които се финансира от държавата, ще бъде също 50 места. Това е свързано с определения капацитет от НАОА. Имайки предвид големия интерес към специалността, през учебната 2025 – 2026 г. планираме посочените места да бъдат увеличени на 80. Имаме намерение за разкриване и на магистърски програми в тази област.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Th*d

User Avatar Поля 14.05.2024 03:44:30

Нестигали мед.сестрите, ми що не им плащате.От нашите данъци има пари за непрекъснато увеличение на заплати на учителите, а пари за заплати на мед.сестри няма.Добре помним мед.сестрата на прозореца.

Още от Новини