„Образованието, което ще получат медицинските сестри при нас, ще ги направи абсолютно конкурентноспособни както на българския, така и на европейския пазар на медицински кадри“. Това каза пред Zdrave.net заместник-ректорът на Националната спортна академия проф. Иван Мазнев по повод разкриването на специалност „Медицинска сестра“ в академията. Самият той лекар и кардиолог по специалност, проф. Мазнев е убеден, че екипът от утвърдени преподаватели на академията и външните, с които предстои да бъдат сключени договори, ще осигури на студентите възможно най-добрата подготовка, съответстваща изцяло на единните държавни изисквания и на европейските стандарти.
„Получихме акредитация и първата кандидат-студентска кампания е пред нас. Още отсега впечатленията ни са, че интересът е голям и кандидатите ще бъдат много“, обясни проф. Мазнев.
Според него има няколко причини, поради които ръководството на НСА е започнало да търси възможност да включи и специалността „Медицинска сестра“ в програмите си. На първо място, това е сериозният дефицит на такива кадри и голямото търсене от страната на лечебни заведения, което би могло да бъде удовлетворено, ако има повече такива специалисти.
„Стремим се по този начин да отговорим на една обществена потребност. Другата не по-малко съществена причина е това, че в НСА от години имаме традиции в подготовката на кадри в направление „Обществено здраве“, каквато е например специалността „Физиотерапевт/Кинезитерапевт“. В няколко катедри на този факултет работят преподаватели, които имат опит в подготовката на такива кадри, те ще преподават например анатомия, физиология, други предмети от учебната програма за медицински сестри. Имаме и преподаватели от клиничните специалности – хирургът проф. Росен Коларов, неврологът проф. Бойко Стаменов, ортопедът доц. Стоянов“ , обясни той.
По думите му, подготвят се и договори с външни преподаватели, които според нормативните изисквания трябва да бъдат медицински сестри. Така в новата за НСА специалност ще се включат и четирима хабилитирани преподаватели с тази професия – една от тях е професор, трима са доценти.
Ще се обръща много сериозно внимание и на практическата подготовка на бъдещите сестри. НСА вече има сключени договори с водещи университетски и частни болници многопрофилни болници, сред които спешната болница „Пирогов“, УМБАЛ „Токуда“ и УМБАЛ „Софиямед“.
„Нашата идея е да осигурим на възпитаниците си възможност да се обучават във високотехнологична среда, в лечебни заведения, за които иновациите са приоритет“, обясни той.
Обучението ще бъде с продължителност 4 години, каквото е изискването за бакалавърска образователна степен, каза в заключение проф. Мазнев.
Коментари по темата
По-добре "половин рехабилитатори", отколкото неориентирани безделници, които стоят в нета и само хейтват. Между другото се пише където, вместо "дето".
"Конкурентноспособни"................КАТО ,ЧЕ ЛИ ИМА КОНКУРЕНЦИЯ И НАВАЛИЦА ОТ ЖЕЛАЕЩИ НЯКОЙ ДА ПОЛУЧАВА МИЖАВОТО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ОТ 800 ЛВ
Тази година медицински сестри, от догодина - лекари,стоматолози и фармацевти........
За 800 лв. заплата, ще са много мотивирани да останат в БГ.
Кинезитерапевтите им са половин рехабилитатори, само дето са със самочувствие.