burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Начев: Свободата я тълкуваме като слободия

Проф. Начев: Свободата я тълкуваме като слободия

Здравната ни система ще издържи. Благодарение на навременните мерки от правителството и щаба, ние имаме най-добрите показатели в развитието на тази пандемия. Аз мисля, че вече има някакво плато. Отслабването на мерките обаче е много опасно, защото свободата я тълкуваме като слободия. Нищо не е отминало. Това каза пред БНТ директорът на УМБАЛ "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев.

По думите му в момента болниците, които активно се борят с COVID-19, са недофинансирани. „Тези, които са спрели планови операции през изминалите месеци пък ще получат 85% от средната заработка за последните 3 месеца, което е глътка въздух в такава среда“, каза проф. Начев.

Той предупреди хората да не се страхуват да ходят в болниците да лекуват другите заболявания. "Като се подценяват болестите от страх да не се заразят с коронавирус, може да се забавят понякога дори фатално. В нашата болница имаме 5-6 пациенти, които са в крайно тежко състояние, защото са се забавили", поясни проф. Начев.

Директорът на УМБАЛ „Св. Екатерина“ коментира и защитата на персонала на болниците, като подчерта, че тя не се изразява само в предпазните облекла, но и в правилното обучение за това как тези защитни средства се поставят и как се махат.

„Трудно се работи в защитно облекло. То запарва. Слава богу, маските са добри. След като за работната си смяна, медиците са като изцедени. Във всяка една работна смяна има човек, който следи как се поставят работните облекла. В края пък има друг човек, който гледа как се сваля костюмът, защото всеки допир с кожата може да доведе до зараза. При неправилно боравене с тези защитни облекла рискът от инфекция е много висок. Нищо от повърхността на тези облекла не трябва да влиза в допир с кожата, когато те се свалят“, каза проф. Начев.

Той даде пример с ръководената от него болница, където лекарите е трябвало да избират къде да работят, ако са заети на повече от едно място, тъй като така контролът е по-стриктен.

„Лекарят не може да отказва да лекува болни от КОВИД-19. "Това е война, все едно да откажеш да влезеш в атака. Ежеседмично хирурзите оперират болни от СПИН или хепатит и никой не е отказал да лекува такива пациенти. Този, който е отказал да лекува болен от COVID-19, не трябва да практикува тази професия", категоричен беше проф. Начев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   tGDT

User Avatar Лекар 15.05.2020 00:59:52

Време беше Генчо да пусне една четка на правителството и премиера, да се свети името му. Това е трол и клакьор, който знае как да си запази мястото.

User Avatar ННТ 12.05.2020 11:35:59

Що тъй не го обичат тоз хубав човек ?

User Avatar Гост 11.05.2020 17:40:00

Начев да заминава за Ямбол да даде личен пример.

User Avatar Гост 11.05.2020 15:59:08

Тулуп

User Avatar anonimen 11.05.2020 14:13:56

Червените комисари предвождат атаката с гръмовното впериоооод ,а полето е покрито с ранени и убити войници на Червената армия ,изпълнили своя дълг пред родината и загинали геройски пред лицето на врага.Затова загубите са огромни , не те са потресаващи...

User Avatar Гост 12.05.2020 09:35:00

`Червените комисари са викали вперьод ама изотзаде. И който е помислил само да отстъпи са му теглили куршума.Така че жертвите сред русначата са както от вражески,така и от приятелски огън.

User Avatar Гост 11.05.2020 14:01:47

Генералите предвождат армията. Почвай да преглеждаш наред с елементарни ЛПС. Дай пример как се прави.

Още от Новини