burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Оскар: Около 3000 деца годишно развиват "мързеливо око"

Проф. Оскар: Около 3000 деца годишно развиват

Около 5% от децата у нас имат амблиопия („мързеливо око“). 3000 деца всяка година развиват заболяването, а диагностиката трябва да стане рано, което означава, че общопрактикуващите лекари и педиатрите трябва да изпращат профилактично бебетата и децата на очен лекар.

Това заяви ръководителят на Катедра по офталмология в МУ-София и началник на Клиниката по офталмология в Александровска болница проф. Александър Оскар в подкаста на БНР „В центъра на системата“.

По думите му над 90 % от децата в Северозападна България в ранна училищна възраст не са  посещавали нито веднъж очен лекар, което пречи както на лечението, тъй като то е успешно до 8-9-годишна възраст. Проф. Оскар предупреди, че заболяването е коварно, защото няма външни прояви и родителите го бъркат с кривогледство.

„Мързеливото око" се развива чрез нуждата от носене на очила и в 85% от случаите засяга само едното око, и има куриозни случаи, в които родителите съветват детето, което се оплаква, че не вижда с едното око, да не си го закрива, а просто да гледа с двете очи, вместо да го отведат на очен лекар“, каза той.

В резултат от няколко съвместни със Столична община програми, чрез които са прегледани всички първокласници в София, е установено, че нарастват случаите на децата, които имат нужда от очила и на децата, които са с късогледство. „Прекомерната употреба на дигитални устройства, особено през пандемията, също повлия на тези процеси и ако преди 15 години около 10% -12% от децата имаха зрителни проблеми, днес този процент е 25%. Широката употреба през последните 10 години на мобилни дигитални устройства и липсата на двигателна активност сред природата утежнява проблема“, допълни проф. Оскар.

Той препоръча да се използва по-често компютър, отколкото мобилен телефон, да се спазва необходимата работна дистанция - мониторът да се гледа от 45 - 50 см, тъй като ако се гледа екрана от 30 см, това натоварва акомодацията, което пък е в основата на късогледството.

„Трябва да се чете при добро осветление, на всеки 20 минути при работа на близко разстояние, да се правят почивки, като се отвори прозорец, да се гледат дърветата. А родителите да знаят, че именно чрез носенето на очила се лекуват зрителните нарушения при децата“, допълни проф. Оскар.

Ние сме изправени пред демографска криза и застаряващо население и затова съвсем естествено заболяванията на зрението, свързани с хронични състояния се увеличават, каза  проф. Мария Димитрова, ръководител катедра "Организация и икономика на фармацията" в МУ-София и член на УС на Българската асоциация по фармакоикономика.

„Това, което ми прави впечатление е, че липсва образованост и здравна култура след учениците и младите хора как да се грижат за очното си здраве. Те стоят, както и някои възрастни, почти 24 часа пред мониторите, а има добри практики, които показват как да се ползват правилно мониторите, за да не увредят очите им. Това обаче не е разпространено нито сред родителите, нито се препоръчва от личните лекари“, каза още проф. Димитрова.

Според нея зрителните нарушения са свързани не само с човешко страдание, но и с огромно финансово бреме, както от гледна точка на заплащащите институции, така и за самите пациенти и техните близки.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Sp1v

User Avatar Гост 24.07.2024 12:55:11

На професорите им “прави впечатление”, а не обосновават изказванията си базата на научни данни. Ето ви и чист популизъм в т.нар. българска наука

User Avatar Гост 24.07.2024 10:12:51

Професорите от България са майстори на общите приказки. Нищо конкретно

User Avatar Гост 23.07.2024 23:15:39

Велики глупости, компрометирани гости

User Avatar Гост 23.07.2024 16:50:27

Темата е манджа с грозде - за деца или за очни заболявания при застаряващото население говорим? Оскар е педиатър очен доктор

User Avatar Гост 23.07.2024 13:06:17

Евреин, арменец и турчин влизат в един бар…

Още от Новини