burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Петров: Не трябва да се забравя, че има много заболявания, които са по-опасни от COVID-19

Проф. Петров: Не трябва да се забравя, че има много заболявания, които са по-опасни от COVID-19

Вирулентността  на новия коронавурс намалява, в момента са разпространени по-малко агресивните мутации. Това заяви пред Нова телевизия кардиологът проф. Иво Петров. По думите му, моментът с големия брой заразени идва като изтрезняване за нас. „Това е нова инфекция, нещо, с което не сме се срещали преди. Именно това е и причината за големият брой заразени. Хубаво е, че по естествен начин сред нас остават само по-малко агресивните мутации на вируса. По-агресивните си отиват, за съжаление, с хората, които умират”, казва професорът и добавя, че както вече знаем при много от случаите на инфекция не се наблюдава симптоматика и тези случаи са все повече.

Той припомни, че всъщност вирусът не е жив организъм, а се намира на границата между живата е неживата природа – той е наночастица със РНК, която няма собствена ДНК и има необходимост от жива клетка, за да оцелее.

Проф. Петров бе категоричен, че физическите агенти са много по-ефективни за унищожаването му, отколкото биологичните агенти.  – ултравиолетова светлина с определена дължина на вълната, такава, към която той е податлив. Същото се отнася и  за озона и за активните кислородни молекули.

Всъщност, акцентът е поставен върху кислорода – отрицателните кислородни йони, попаднали в човешкия организъм подпомагат изграждането на имунитета и справянето с вируса, каза проф. Петров. 

 „Италианско проучване доказа, че вирусът на COVID-19 вирее и във фините прахови частици, които се разпространяват във въздуха. Обеззаразяването на въздушната среда е много важно. Има методика, в която България е пионер – „озониране на въздуха”. Това е известно отдавна, не го откриваме сега. Такава процедура би била много полезна”, отбеляза проф. Петров.

Според специалиста екстремно рестриктивните мерки не трябва да бъдат връщани отново заради повечето случаи на инфектирани. „По-скоро да бъдат ограничавани клъстерите на зараза, както и заразата да бъде ограничавана ограничавана вътре в клъстерите”, казва той.

Проф. Петров е на мнение, че не се намираме във втора вълна на заразата, а случващото се е израз на разпространението на вируса в затворени общества, където той се разпространява по-лесно заради по-близките контакти. Той добавя, че и броят тестове е важен за резултатите, броят категорично нараства с всеки изминал ден, а в началото, когато се изследваха само хора в болниците, тези без симптоматика са оставали необхванати от статистиката..

Кардиологът даде пример с практиката в САЩ, сред медицинския персонал се изследват само тези, които имат симптоми. „Само те са отстранявани от работния процес. Ако се направи масово тестване ще се открие , че има много заразени. Но при голяма част от нас този вирус ще мине без да имаме някакви симптоми”, казва Петров.

По думите ме у много важно да се разбере, че има заболявания, които са много по-опасни от COVID-19, като инфаркта например, ето защо хората не трябва да пренебрегват тази опасност.

Според него има становища, че ефикасна ваксина ще бъде създадена много трудно, заради мутацията на вируса, както това се случва с грипния вирус – всеки сезон има нови щамове, поради което се налага и създаването на ваксини с различен състав.

„В медицината никога няма абсолютност. Няма да има медикамент, който да ни предпазва на 100%. Ще има такива, които да правят заразата по-малко опасна”, допълни проф. Петров. Той бе категоричен, че сега болниците у нас са много по-подготвени към този момент и не смята, че може да настъпи криза в болничната помощ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   beud

User Avatar Лекар 23.06.2020 23:46:04

Още един специалист по всичко.

User Avatar Гост 12.06.2020 17:13:06

Toя герберски глашатай и подлога обърна палачинкта. И той голям разбирач на Ковид!

User Avatar Реклама 12.06.2020 10:26:21

Безплатен Софтуер за диференциално броене на кръвни клетки с микроскоп. Програмата имитира функцията на реален WBC Диференциален брояч с 8 бутона. Работи на Windows 10, Windows 7 и Windows XP. Използва се клавиатурата на компютъра за самото броене. https://sites.google.com/view/wbccounterwindows/

Още от Новини