"Ситуацията във ВМА по отношение на болните е под контрол и сравнително добра. Нямаме хора, изискващи включването на най-тежката артилерия в медицината. Нямаме нужда към момента да викаме колеги от реанимация заради наш болен". Това разказа в Сутрешния блок на БНТ проф. Камен Плочев – ръководител на Първа клиника по иифекциозни болести във Военномедицински академия.
"Считам, че нещата вървят умерено към по-добра насока" – това е прогнозата, която той даде за развитието на епидемията у нас и готовността за справяне с коронавирусната инфекция.
„Чувства се обаче умората в някои от нас - това са вече 67 дни. Тази умора е не толкова заради обема на работата, колкото заради социалната изолация, на която и ние сме подложени. Нашият живот включва леглото на болния, след това събличане на костюма, хранене, сън и отново до леглото на болния“. Така проф. Плочев описа всекидневието на специалистите по инфекциозни болести и персонала на клиниката.
Според него умората може да доведе до две последици - първата е по отношение допускането на грешки и вземането на правилни диагностични и терапевтични решения. Проф. Плочев бе категоричен, че са взети мерки грешки в тази посока да не се допускат. Вторият фактор опасността от снемане на защитната бариера, което вече е рисково, отбеляза той.
„Това е война и според мен няма фронт и тил, всички сме под опасност. Въпреки умората и натоварването обаче медиците ще издържат. Никой няма да дезертира от бойното поле - поне от колегите, с които аз работя. Имаме страшно много доброволци. Няма болест - има болен човек, при всеки се постъпва индивидуално“, каза проф. Плочев и обясни, че всеки пациент, независимо какъв е, е потенциално заразен и всеки сам пази себе си.
Той коментира и навлизането на метода на плазмафереза, който вече е приложен върху четирима пациенти. При единия се е стигнало до летален край, но причината е била тежкото онкологично заболяване - левкемия, с която е бил диагностициран. Останалите пациенти на клиниката се чувстат добре, включително интубираният, който вече е в съзнание и е разпознал съпругата си, информира инфекционистът.
„Вкарахме нещата в един порядък, ние свикнахме, изградихме професионални навици. Очакваме, че може да имаме втора и трета вълна, но не сме неподготвени“, категоричен бе проф. Плочев.
Коментари по темата
Хубаво беше подкарал ти бабите в НЗОК, ама не ти стигна времето за съжаление !