burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Тодор Кантарджиев: Новата опасност е Близкоизточният респираторен синдром

Проф. Тодор Кантарджиев: Новата опасност е Близкоизточният респираторен синдром

Доста хора се оплакват от гърлобол, суха, непродуктивна кашлица и отпадналост в момента. Това е една от проявите на характерните за есенния сезон респираторни и вирусни инфекции, които обаче в никакъв случай не са грип. За грипа е рано. Това каза пред Bulgaria ON AIR директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

"В Националния център по заразни болести доказахме циркулация на парагрип-3. Сега се казва респировирус-3. Това е заболяване много по-леко от грипа, много по-лесно за прекарване, което не дава усложнения. Именно затова не е заболяване, което подлежи на регистрация", каза той.

„Нас, лекарите, ни плаши грипната вълна, която започва ноември месец, а обикновено пикът е края на януари-февруари. Тогава боледуват няколкостотин хиляди до милион българи, което е много голямо изпитание за системата на здравеопазване“, допълни още проф. Кантарджиев.

По думите му най-добрият период за ваксинация е през октомври,  тъй като трябва да минат 21 дена от ваксинацията, за да е защитен човек. Грипната ваксина не защитавала 100% от грип, но усложненията намалявали драстично.

Проф. Кантарджиев обаче каза, че идва по-голяма опасност от грипа. „СЗО е предупреди за появата на т.нар. близкоизточен респираторен синдром, който минава с висока температура, тежка пневмония, дихателна недостатъчност и една трета от хората умират“, каза той.

Проф. Тодор Кантарджиев беше категоричен, че разпространението на този синдром има пряка връзка с потока от емигранти. „На 23 август във Великобритания кацна един пътник с този синдром и беше веднага хоспитализиран, а преди 5 дни в Южна Корея имаше друг такъв пациент. Именно затова в момента се взимат мерки хората идващи от Близкия Изток, главно от Саудитска Арабия да бъдат проследявани, ако имат прояви на висока температура, задух, дихателна недостатъчност“, каза той.

От 2012 г., когато е възникнала тази мутация на един коронавирус в Близкия Изток досега от 2255 души са починали 840, съобщи още директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zx5$

Още от Новини