burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Христова: Доказаните случаи на грип вече са четири

Има повишена циркулация на респираторни вируси, в 20% от случаите се доказват двойни и дори тройни инфекции, допълни тя

Проф. Христова: Доказаните случаи на грип вече са четири

„Общо доказаните случаи на грип са четири. Това са случая - един на тип B и три на тип A - H1N1. Доказани са при най-различни възрастови групи - при дете на 2 години и хора на 35, 56 и 79 години“. Това каза през Нова телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова. Тя уточни, че засега случаите от София и Стара Загора, но това отразява само местата, от които си изпратени проби.

Проф. Христова подчерта, че очаквано вече се регистрират повече случаи на инфекции респираторни вируси – аденовируси, парагрипни вируси, което означа, че имаме повишена циркулация

„В 20% от случаите става въпрос за двойни и дори тройни инфекции“, посочи тя. 

Тя обясни още, че е много важно още в първите дни, когато човек усеща неразположение и има определени симптоми, да се уточни с тест за каква инфекция става въпрос.

„Вече има комбинирани тестове за грип и COVID, това може да стане бързо и лесно", каза специалистката.

Проф. Христова бе категорична, че сега е времето който решил да си постави ваксина, а обичайно пикът на грипа се очаква, както и миналата година през декември, януари, може би и февруари.

По отношение на вирусния менингит тя посочи, че това заболяване е сравнително рядко и в общия случай вирусната инфекция се прекарва, без да има съществени усложнения от страна на нервната система.

„Има и процент хора, които ще прекарат инфекцията безсимптомно, а други - сравнително леко. Вирусният менингит се проявява, когато има най-често някакво хронично заболяване, което изтощава имунната система“, каза специалистката.

Проф. Христова обясни, че симптомите на вирусния менингит са много ясни - първо се проявява много силно главоболие, ригидност във врата на фона на влошаващото се общо  състояние.

„Преди да се появят симптомите е малко трудно да се каже дали ще се ограничи вирусната инфекция или ще засегне нервната система или другите вътрешни органи. Потенциално тази опасност съществува при всяка вирусна инфекция, при пациенти с недобра имунна система", допълни тя.

Проф. Христова се спря и на темата за норовируса и посочи, че е напълно резонен стремежът да се създаде ваксина срещу тази инфекция.

„Има ваксина за ротавирус, но за норовирус не. Най-уязвими са децата, защото тяхната имунна система е неукрепнала. Първият път, когато те се сблъскат с норовируса, ще прекарат инфекцията по-тежко. Норовирусът е доста устойчив и във външна среда. Той се предава по фекално-орален път и е от есенно-зимните вируси“, обясни тя.

По отношение на бедствието, сполетяло Испания, проф. Христова подчерта, че най-голямата опасност сега са инфекциите предавани от гризачи и сезонните респираторни вируси, от друга страна.

"Най-същественото сега е бързото разчистване и обеззаразяване на наводнените райони", обясни проф. Христова. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   YEdg

Още от Новини