Националното сдружение на частните болници и ЦЗПЗ внесоха жалба във Върховния административен съд срещу Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, съобщават от правозащитната неправителствена организация. Според тях наредбата е приета от Министерския съвет при съществени нарушения на административно-производствените правила, съдържа множество текстове, които противоречат на нормативни актове от по-висок ранг и са в несъответствие с целта на закона.
С наредбата се създава правно основание за въвеждане на устройства и система за събиране на пръстови отпечатъци от пациентите, за което няма законова делегация, смятат двете организации.
В мотивите към наредбата се сочи, че не са необходими финансови средства за прилагането й. В същото време, НЗОК вече обяви обществена поръчка за близо половин милион лева за изработване на софтуер. Отделно от това всички лечебни заведения в страната и аптеките ще трябва да закупят устройства за вземане на пръстови отпечатъци. Очаква се да бъдат закупени поне 20 000 такива устройства. Предполагаемият общ разходи за тях ще бъде над 4 милиона лева, посочват от ЦЗПЗ.
Те твърдят още, че в мотивите на МС не е направена оценка на въздействието върху стопанската дейност, в това число на създаването с нея на нов монопол на удостоверителни услуги. Освен това, не са посочени очакваните резултати от прилагането, не е направена справка за съответствие с европейското право.
„Никъде в мотивите на наредбата не се сочи каква ще е съдбата на досегашната удостоверителна система, основана на четци за лични карти, за които болниците вече изразходваха над 5 милиона лева. Те бяха въведени преди година, също без никаква обосновка и с обещание, че ще спестят средства на НЗОК. По признанието на самата каса, не са спестени никакви пари от въвеждането на четците“, коментират от Центъра за защита правата в здравеопазването.
От там припомнят, че според приетия на първо гласуване нов Закон за българските документи за самоличност, от 1 януари 2018 г. личните карти на всички български граждани ще са с чип, съдържащ биометрични данни и ще станат универсално средство за електронна идентификация, както гласи и европейския регламент.
„Никъде в мотивите на наредбата този въпрос не е засегнат, а именно, че след 2018 година лечебните заведения ще трябва да заменят четците за пръстови отпечатъци с такива за карта с чип“, посочват още от ЦЗПЗ.
Коментари по темата